Er is nog een 3. v.! In een vorige beschouwing werd door mij betoogd, dat men aan den I. V. op verschillende, oostelijke gedeelten van onze buitenbe zittingen een niet te hooge waarde als tegenstander moet toekennen, doch ik wees er tevens op, dat daarin niet besloten moet liggen een veronachtzamen van het begrip I. V. als zoodanig bij de troepenopleiding op Java. Gedurende vier jaren was schrijver dezes niet in de gelegenheid deze troepenopleiding te volgen, maar de resultaten, welke hij op de buitenbezittingen van deze opleiding practisch voor zijn oogen kreeg, brachten hem en vele collega's met hem tot den indruk, dat de oefeningen tegen een I. V. te zeer op den achtergrond werden geschoven en dat de veeleischende B. V. onbeschaamd doende was zijn minder fortuinlijken inlandschen collega geheel te verdringen. Er is nog een I. V. - en al moge hij zich dan tegenwoordig op verscheidene plaatsen in een andere en minder te duchten gedaante vertoonen, dit neemt niet weg, dat hij aan den tegen hem agee- renden troep nog steeds hooge eischen stelt, waar het betreft phy- siek, uithoudings- en volhardingsvermogen, vlotheid, handigheid en initiatief. Hij moge een andere gedaante hebben aangenomen, in aard en wezen niet overal gansch dezelfde zijn, die gedaante, zijn aard en wezen blijven eigenaardig en eischen van een tegeno ver hem optredende troep andere eigenschappen, en dus een andere opleiding dan bij het optreden tegenover den buitenlandschen vijand, die ons blijkbaar meer en meer een vertrouwd vriend wordt. Dit is werkelijk en wezenlijk een wet van Meden en Perzen. Rudyard Kipling, die zooveel keurige en kostelijke soldaten-schetsen schreef, laat z'n geliefkoosd soldier-type Mulvaney in„ The taking of Lungtungpen" vertellen, hoe hij zich als man van ondervinding, zij 't ook als only a private, heeft overtuigd, dat de allerbeste soldaten tegenover dacoits and devils de driejarigen zijn. En Mulvaney slaat hierbij den spijker voortreffelijk en verdienstelijk op deszelfs hoofd. 774

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 12