Uit de Praciijfe, Oüer de scherm- en gymnastiek opleiding in ons heger. Het Artikel van kapt. Bannink over Kromo in het i. M. T. van 6 Juni 1915 lezende, waarin o. m. staat dat de Jav. recruut vooral op het gebied van sport opgeleid moet worden, stelde ik me de vraag-, „hoe wordt sport in ons leger onderwezen?" Ervaringen bij de depotbataljons heb ik nog nietwel is het me opgevallen hoe weinig op dit gebied gedaan wordt bij verschillende veldbataljons. Het eenige waarin nog onderwijs gegeven wordt, is gymnastiek en schermen; en dan nog hoe? Ie. De opleiding van het kader. Hierin schuilt de grootste fout. Het kader in het algemeen is onge schikt om op te treden als onderwijzer en voorwerker. Op de kaderschool is blijkbaar te weinig tijd beschikbaar, om het kader hierin voldoende te onderwijzen. Rest dus de opleiding bij de veldbataljons. Alle veldbataljons kennen den dienst: „Gymnastiek en scher men kader." Bij vele veldbataljons wordt deze echter slechts één uur in de week gehouden op een uur, dat verscheidenen van dit kader door andere diensten verhinderd zijn en onder leiding van een willekeurig officier. Dit alleen reeds, deze leiding van een willekeurig officier, bewijst m. i. dat vele korpscommandanten dezen dienst als een stiefkindje behandelen. Van elk officier kan men verwachten, dat hij zijn dienst met nauwgezetheid en ambitie doet, maar kan men ook van hem eischen, dat hij voldoende onderlegd is op dit gebied, om met suc ces de leiding op zich te kunnen nemen van een gymnastiek- en schermles. Waarom een willekeurig officier genomen Hoeveel jonge officieren komen er niet elk jaar uit, die met goed gevolg een cursus aan de Gymnastiek-en schermschool doorloopen hebben en vol illusies naar Indië gaan om hun jonge krachten en kennis te gebruiken voor het onderwijs van sport in hun nieuw Leger. Maar hoevelen worden niet teleurgesteld door verouderde re glementen, maar vooral door het gemis aan gelegenheid om zich te geven aan de bevordering van hun mooie sport. Wordt zoo'n officier aangewezen voor het toezicht op de gym nastiek-en schermlessen van het kader, dan zou men er opkunnen 823

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 73