Van Alles Wat. Aug. 1915]. ons leger heeft heel wat gemoederen in beweging gebracht. Wij gelooven niet dat er nog één officier gevonden wordt, die den Javaan niet gaarne zou gunnen, wat hij zoo lang heeft moeten derven Daarom verwondert het ons, dat er nog ideeën aan de hand worden gedaan (in eene bijdrage van den kapitein der Marechaussée H. J. Schmidt troffen we o a. zoo iets aan) die duiden op zoo iets als een overgangstoestand. Dat lijkt ons verkeerd. Als men ijvert voor gelijkstelling, dan moet dit idee zoo consequent mogelijk worden doorgevoerd, en elke gedachte aan eenen overgangstoestand uit gesloten zijn. De gelijkstéliing betreft den dienst alleen, en niets anders. Voor meerdere gevechtswaarde en gevechtseigenschappen staan ons andere middelen ten dienste en dat zijn onze Koninklijke onderscheidingen. Daarom geen selectie; geen overgangstoestand. Infanterist. De nieuute legeriormatie. De Javasche Courant van 10 Juli jl. No. 55 bevat het Indisch Staatsblad No. 404, waarbij het Koninklijk besluit van 6 Maart 1915 No. 55 betreffende de nieuwe legerformatie is afgekondigd. Bij dit Kon. besluit, dat in werking is getreden op den 9en Juli jl. den dag van uitgifte van genoemd staatsblad - zijn ingetrokken het oorspronkelijk Kon. besluit tot vaststelling van de legerformatie van 28 Januari 1882 No. 13-zoomede alle latere Kon besluiten tot wijziging of aanvulling daarvan. Derhalve zal thans ook A. O. 18j0 No. 52, waarin laatstbedoeld besluit met zijne vele wijzigingen is opgenomen, moeten vervallen en vervangen worden door eene nieuwe algemeene order ter bekendmaking van de nieuwe leger formatie. Niet ondienstig komt het voor de verschillen, welke der nieuwe legerformatie, vergeleken bij de thans vervallene, oplevert in het kort aan te geven. Al dadelijk toont eene vergelijking van beide formatiën aan, dat het hier in hoofdzaak eene formeele herziening geldt en dat in de nieuwe formatie, voor zoover zulks-met in achtneming van de verschillende eischen, waarmede bij de indeeling van de onder scheidene wapens en dienstvakken rekening moet worden gehouden- mogelijk was, gestreefd is naar eenvormigheid in schrijfwijze en redactie van verschillende paragrafen. De staven, wapens, dienst vakken, korpsen en instellingen zijn in eenigszins andere volgorde opgesomd en behandeld, terwijl ten aanzien van het aangeven van verschillende rangen voor een'en dezelfde betrekking als beginsel is aangenomen om daar, waar in de legerformatie geen beperking met betrekking tot de benoeming in een of anderen rang is gesteld, den hoogsten rang het' eerst te vermelden. 833

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 80