Van Alles Wat. [Aug. 1915. heüering uan oorlogsmaterieel enz. aan de Bondgenooien. Met de levering van oorlogsmaterieel aan Rusland, zoowel door de militaire werkplaatsen, als door de particuliere nijverheid werd doorgegaan. Volgens betrouwbare inlichting-n is tot dusverre voor een b. drag van ongeveer 80 millioen yen naar Rusland verzonden. O a. heeft Rusland een paar honderd vuurmonden met de daarbij behoorende munitie aangekocht, waaronder de reeds vroeger vermelde nieuwe houwits-rs van 20 en 24 cM, zware veldkanonnen van 10.5 c.M en Arisaka veldg schut Meiji 30 In verband hiermede is den 25sten Maart eene commissie van Japansche artillerie-officie- ren naar Rusland venrokken. Bij de Mitsu Bishi-werf te Nagasaki heeft te Russische regeering volgens courantenberichten een pantserschip en een paar kruisers besteld. Dat Rusland niet op een spoedig einde van den oorlog rekent, blijkt o.a. hieruit, dat eene bestelling van 150000 paar laarzen 52U009 patroontasschen en 280000 lijfriemen, te zamen voor een bedrag van 2.140.0(0 yen, in het einde van Augustus a s. te Wladi- wostok geleverd worden moet, terwijl eene bestelling van rookzwak kruit, tot een bedrag van 3 millioen yen, in December a.s. afgeleverd moet zijn. Als gevolg van de Russische bestellingen is de waarde van Japansche goederen, ingevoerd te Wladiwostok, welke in anuari en Februari 1914 791129 yen bedroeg, gestegen tot 9218726 yen in het overeenkomstige tijdperk van het loopende jaar. Uit den aard der zaak zijn de prijzen van leder, huiden, wol, lood, zink e.d. zeer gestegen. Niettegenstaande eenj vermaning van het Ministerie van Landbouw en Handel aan de leveranciers, dat eerlijkheid het langst duurt, zijn pogingen tot bedrog niet uitgebleven, zoodat de Russische regeering een aantal deskundigen uitgezonden heeft, om de geleverde goederen aan eene strenge keuring te onderwerpen. Engeland bestelde in den verslagtijd eene groote hoevedheid meel. buchtuaart in 3apan. In de laatste dagen van Februari had eene overlandvlucht plaats v^n Tokorozawa naar Osaka en terug. Het programma van deze vlucht vermeldde, dat zij met twee tusschenlandingen volbracht zou worden, n 1 te Shisuoka en te Nagoya. Op de heenreis zou- e2 ^et tweec*e gedeelte, Tokorozawa- Shizuoka, 160 K M. en Shizuoka-Nagoya, 165 K. M., beide in rechte lijn gemeten, afgelegd worden op den eersten dag en het laatste gedeelte, Nagoya-Osaka, +165 K. M., op den tweeden dag; op den (1) Dit geschut was in gebruik bij de Japansche veldartillerie, voordat het tegenwoordige, Model Mtiji 38, ingevoerd werd. 835

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 85