Sept. 1915.] Over de Artillerie Inrichtingen en het materieel. de vele spoedbestellingen nadeel werd ondervonden, doordat de productiekosten vaak onnoodig vermeerderen, en het vermogen van de fabriek ongewenscht wordt verminderd, blijkt uit de vol gende zinsnede. De Directeur verzoekt aan den Minister van Oorlog, waar noodig, de aandacht van de betrokken Departementen van Algemeen Be stuur te vestigen op de wenschelijkheid tot het zooveel mogelijk vermijden van tijdelijke, buitengewoon groote bestellingen op korten termijn, en tot het verstrekken van opgaaf van het benoodigde voor het vaststellen van het werkplan voor het betrokken jaar. Blijkbaar heeft men ingezien, dat door het verplichte controle systeem, dat de werkzaamheden van de Staatsinstellingen veelal bemoeilijkt, de bevoegdheden van de directie te veel aan banden werden gelegd, althans in 1909 werd bepaald, dat, ten einde meer toezicht te kunnen uitoefenen op de werkzaamheden der artillerie inrichtingen, het toezicht op die inrichtingen werd uitgeoefend door een raad van 4 leden (later uitgebreid tot 5 leden), die toe ziet, dat het bedrijf en het beheer naar goede oeconomische begin selen worden gevoerd en de gang en de stand van zaken steeds zoo duidelijk mogelijk uit de bij die inrichtingen gevoerde bedrijfs- boekhouding blijken. Toch voldeed deze organisatie nog niet aan de eischen, die men aan een uitgebreide industrie als deze inrichtingen mag stellen en zoo werd naar aanleiding van de wet van 31 October 1912 bij Kon. Besluit van 16 Januari 1913 bepaald, dat de tak van staatsdienst der artillerie inrichtingen bestemd is tot het tegen betaling vervaardigen en herstellen van artillerie mateiieel en tot het verrichten van daarmee verband houdende werkzaamheden, zoowel ten beh reve van de Departementen van Algemeen Bestuur en van 's Rijks koloniën als van andere openbare lichamen of van particuliere personen en inrichtingen. Onder den Minister van Oorlog wordt het bestuur gevoerd door een directie, bestaande uit een of meer leden, burgerlijke ambte naren, die door H. M. worden benoemd. De Directie is voor het bestuur verantwoordelijk aan den Minis ter van Oorlog. Zij is bij de uitoefening van het door haar ge voerde bedrijf en beheer onderworpen aan het toezicht van den Raad van Toezicht. 886

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 10