Over de Artillerie Inrichtingen en het materieel. [Sept. 1915. Het geheele personeel, werkzaam bij de Artillerie Inrichtingen, staat onder de bevelen der directie, die gevolg geeft aan de op drachten door of van wege de hoofden van de Departementen van Algemeen Bestuur tot haar gericht. Indien zij niet in staat is die opdrachten intijds uit te voeren, geeft zij hiervan zoo spoedig mo gelijk kennis aan de opdrachtgevers. De directie is bevoegd, bij bedoelde hoofden of bij de door dezen aan te wijzen autoriteiten, schriftelijke en mondelinge inlich tingen in te winnen nopens aangelegenheden, de uitvoering van bekomen opdrachten betreffende of daarmee verband houdende. Zij dient genoemde hoofden van advies, ook uit eigen beweging, in aangelegenheden, den werkkring der Artillerie Inrichtingen be treffende of ten aanzien van het verkrijgen van benoodigd materieel, ook al wordt dit zonder haar medewerking aangeschaft. Een nadeel van de staatsexploitatie is, dat daarbij aan anciënniteit vaak te groote waarde wordt gehecht en dat de capaciteit van de candidaten voor bepaalde betrekkingen eerst in de tweede plaats in aanmerking wordt gebracht. Dit nu is in Holland voorkomen door te bepalen, dat voor het vervullen van onder haar ressorteerende betrekkingen de directie een voordracht doet aan den Minister van Oorlog. Daarbij zal zij den stelregel volgen, dat voor de vervulling van leidende betrekkingen aan anciënniteit geen aanspraak op benoe ming kan worden ontleend, maar dat uitsluitend de belangen van het bedrijf den doorslag zullen geven bij het beantwoorden van de vraag, wie voor de te vervullen plaats in aanmerking behoort te komen. De raad van toezicht heeft bovendien de opdracht ontvangen den Minister van Oorlog van advies te dienen, betreffende alle belangrijke zaken het economisch bedrijf en beheer der Artillerie Inrichtingen aangaande. Tot de artillerie inrichtingen in Nederland behooren thans nog alleen de Munitiefabriek en de werkplaatsen voor de Draagbare Wapenen, alsmede de tot die inrichtingen behoorende magazijnen, alle aan de Hembrug en voorts de Constructie werkplaatsen met bijbehoorende magazijnen te Delft. In herinnering moet worden ge bracht, dat de inrichtingen te Delft slechts kleine werkplaatsen zijn, die niet vergeleken kunnen worden met onze groote fabriek, de Artillerie Constructie Winkel te Soerabaia. De voor- en nadeelen van de twee in Indië en Nederland zoo 887

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 11