Sept. 1915 Over de Artillerie Inrichtingen en het materieel. Het controlesysteem, dat de administratie van staatsinstellingen omslachtig en onduidelijk maakt, vervalt van zelf, wanneer een commissie van toezicht als in Nederland wordt aangesteld, die zich steeds op de hoogte houdt van den stand van het bedrijf. Het oordeel van deze bevoegden en de uitkomsten van de fabrikatie kunnen dan voldoende waarborg zijn tegen onoordeelkundig beheer of onoeconomische werkwijzen. 3. Maar er is meer. Komen thans de artillerie inrichtingen op de begrooting ten laste van het Departement van Oorlog, meer in het bijzonder van het Wapen der Artillerie, bij de invoering van een staatsbedrijf onder een directie komen daarentegen de winsten door het bedrijf gemaakt ten voordeele van die begrooting. Men achte dit schijnbaar slechts administratief verschil geen gering voordeel. Want waar er thans bv. tegen opgezien wor t het personeel uit te breiden, omdat de begrooting daardoor te zeer wordt belast, al wordt die uitbreiding overigens ook urgent geacht, daar zal men bij een staatsbedrijf die uitbreiding toejuichen, omdat de winsten daardoor vermeerderen. Zoo heeft de A.C.W. steeds te lijden van en werkt die inrichting on voldoende economisch door gebrek aan opzichtvoerend personeel en ik kan mij geen ander bezwaar tegen de zoo noodzakelijke uitbreiding denken, dan het feit, dat de bezoldiging van dit personeel ten laste van het Departement van Oorlog komt. Deze last is wel is waar schijnbaar, daar de mindere kosten, die op het aangemaakte materieel vallen, zeer zeker de onkos'en zouden d kken, maar dit indirecte voordeel wordt vooral door niet deskundigen niet zoo gevoeld, wordt niet begrepen en daardoor leidt het tegenwoordige quasi zu nige systeem tot nadeel van de schatkist. Zoo behoort het administratief personeel te worden uitgebreid om het toezichtvoerend personeel te ontlasten, waardoor weer de productie wordt gebaat en dus de winsten vermeerderen. 4. De begrooting zal meer aan het doel beantwoorden en een juist beeld geven van de kosten, die aan het leger, de verschillende wapens, maar ook aan de burger departementen voor materieel worden besteed, omdat de wapens, omdat het leger en de departe- mei ten van Algemeen Bestuur tegen betaling materieel kunnen doen aanmaken. 5. In het Nederlandsche voorschrift is den Directeur van de 890

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 14