Over de Artillerie Inrichtingen en het materieel. [Sept. 1915. Artillerie Inrichtingen opgedragen zoo mogelijk en waar nuttig partij te trekken van de burger industrie. Vooral in Nederland is dit loonend, waar de Constructie Werkplaatsen zeer klein zijn, vergele ken bij onze groote staatsfabriek den A.C.W., maar het is daar vooral ook noodig, omdat het voor die werkplaatsen daar zeer moeilijk is te concureeren tegen de burgerfabrieken, terwijl in Indië de A. C. W. steeds goedkooper en bovendien ook beter werkt, dan de Indische industrie. In ieder geval is het aan de directie overgelaten of het materieel aan 's Rijks dan wel aan particuliere instellingen zal worden aangemaakt, zooals het behoort. 6. De Nederlandsche Artillerie.Inrichtingen staan onder een burger directie, de hoofden van de werkplaatsen en het opzichtvoerend personeel zijn voor het grootste deel burgers. Hierdoor kan de leiding van die werkplaatsen opgedragen worden aan personen, die zich geheel aan die ta.-k kunnen wijden, en wien bovendien aan die werkplaatsen zelf een toekomst wordt verzekerd, terwijl hierdoor is gebroken met het bij ons nog geldende foutieve stelsel, volgens hetwelk die leiding nog berust bij personen, die aan voortdurende mutaties onderhevig zijn. Want heeft de troep bij ons reeds te lijden onder de tallooze overplaatsingen van zijn commandanten, voor een fabriek, waar het personeel zonder eenige vakkennis aan komt en de eerste jaren dus moeten dienen om min of meer wegwijs te worden, is inderdaad het huidige stelsel niet anders dan geheel foutief te noemen. Het doet er natuurlijk niet toe of die burgerambtenaren hun opleiding te Breda of in Delft genoten hebben, zeer zeker zou ik het zelfs toejuichen indien vele officieren over gingen tot den dienst van de Artillerie Inrichtingen, maar evenals verschillende firma's, die oorlogsmaterieel leveren, zich aan de behoeften van het leger hebben leeren aanpassen, evenzoo zal onze staatsfabriek naar mijne meening de hulp van actief dienende officieren in haar werk plaatsen kunnen ontberen, mits inniger samenwerking ontsta tus- schen de constructeurs en de leden van de verschillende proefnemings commissies of andere militaire instellingen. Op den voorgrond stellende, dat de A. C. W. in de naaste toekomst met den meesten spoed naar Bandoeng zal moeten worden overge bracht, zijnde een ligging van onze eenigste fabriek voor oorlogs- 891

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 15