Over de Artillerie Inrichtingen en het materieel. [Sept. 1915. worden samengesteld en bijgehouden door den directeur van het materieel, die daarbij gebruik maakt van de door de directie der Artillerie Inrichtingen opgemaakte beschrijvingen van het artillerie materieel. De Directie wordt in haar werkzaamheden bijgestaan door een Chef de bureau, een bed ijfsboekhouder, een commies en het noodige schrijverspersoneel. Direct onder de bevelen van de directie der artillerie inrichtingen staan: de directeuren van de inrichtingen en de beheerder van de magazijnen der Artillerie Inrichtngen. De Commissie van proefneming, die met alle proeven van artillerie materieel wordt belast, behoort te blijven onder den Chef van het Wapen der Artillerie, de magazijnsdienst behoort onder één directeur van het materieel rechtstreeks onder het legerbestuur te staan. De organisatie van de Artillerie Construcie Winkel moet daarbij tevens geheel veranderen. Het gaat natuurlijk niet aan de beheer der van de magazijnen van de Artillerie Inrichtingen tevens met het financieel beheer te belasten. Er behoort dus behalve de be- drijfsboekhouder een betaalmeester te worden aangesteld. Uitbrei ding van opzichtvoerend personeel moet van zelf volgen, daar blijken zal, dat dit uit oeconomisch oogpunt gtwenscht is; de thans heerschende toestanden, waarbij bv. één opzichter over 500 zadelmakers het toezicht moet uitoefenen, terwijl hij bovendien belast is met de administratie en de uitbetalingen en die werklieden over 3 lokaliteiten verdeeld zijn, zijn op den duur natuurlijk on houdbaar. Bij ziekte van dien opzichter is de zadelmakerij boven dien geheel zonder toezicht, terwijl in een eventueele vervanging niet kan worden voorzien door aanstelling van beproefd personeel. Ook in andere werkplaatsen is uitbreiding van toezichtvoerend personeel noodzakelijk. Men bedenke hierbij, dat 1 uur per dag door eiken werkman zonder te arbeiden op den A.C.W. doorgebracht een maandelijksche schade levert van f 3C00. Omtrent de organisatie van de P. W. en de G. S. kan door mij niet worden geoordeeld. Zooals reeds werd verklaard, zal het magazijnsbeheer moeten worden een onderdeel van het Departement van Oorlog. Een directeur van het materieel (majoor of overste), bijgestaan door het noodige personeel (officieren of burgerlijke ambtenaren magazijnmeester), treedt op als ordonnateur van den 893

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 17