Eenige korte beschouwingen [Sept. 1915. In de eerste plaats zou dan de keuring van het grslachte rund (c. q. varken) niet meer door den officier van piket moeten geschieden, doch zouden m. i. hiervoor moeten worden aangewezen le paarden artsen, 2e Intendance officieren en bij gebreke dezer twee cate gorieën de luitenants der Militaire Administratie, kwartiermeesters van Korpsen of garnizoenen of Administrateur der Hospitalen. Dat ik hierbij mijn collega's van het dienstvak noem, is v. n. 1. omdat zij bijna nooit het garnizoen verlaten, dus altijd beschikbaar zijn. Bovendien is het keuren, na opgeleid te zijn en eenige routine te hebben verkregen, het werk van een oogenblik, zoodat de overige dienst er niet onder behoeft te lijden. Doch dan dienen deze offi cieren v.z.n. eerst op de hoogte gebracht te worden, wat m i. het best geschieden kan door op plaatsen, waar een paardenarts c.q. een gouvernements-veearts is, door deze deskundigen aan de aanwezige officieren der Militaire Administratie gedurende eenigen tijd les te laten geven. Waar, naar ik vermeen, de adspirant Luitenants der Militaire Administratie tijdens hun verblijf aan den Hoofd-Cursus reeds een dergelijken cursus moeten volgen, krijgt men dus in de toekomst voldoende onderlegd personeel. De keuring zou dan veel doeltreffender worden dan thans en dat het noodig is, moge blijken uit het volgende De ziekten, waarmede het vee v.n.l. te kampen heeft, zijn de Volgende: I. Actinomycose of straatschimmel; II. Pericarditis ontsteking van het hartezakje; III. Putride intoxicatie soort van bloedvergiftiging IV. Sapraemie rottings- proces V. Pyaemie (zie hieronder) VI. Septichaemie bloedvergift'ging VII. Icterus of cholaemie zelfvergiftiging VIII. Uraemie als VII IX. Hydraemie te hoog vochtgehalte van het bloed X. Leverziekten XI. Tuberculose XII. Blaaswormen. Alvorens nu tot het eigenlijke keuren over te gaan, moet een korte beschrijving der genoemde ziekteverschijnselen voorafgaan. 921

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 47