I. Actinomycose. Deze wordt veroorzaakt door de actinomyces bovis, en vormt gezwelachtige woekeringen met bindweefselvorming en inwendige verettering. Ze treedt op bij verwondingen van het slijmvlies v. n. 1. in de tong en kaakspieren. De tong wordt hard en sterk vergroot z. g. houten tong. Bij varkens krijgt men dikwijls abcesvorming in de uiers. II. Pericarditis. Deze ziekte wordt veroorzaakt door het inslikken van scherpe voorwerpen, soms ook door besmettelijke hartziekten, influenza, e.d. Er ontstaat een verettering van het hartezakje, dit gaat uitzetten en er vormt zich een febrine laag op. III. Putride intoxicatie. De oorzaak en het verloop is als bij II, doch nu zijn stofwisselingsproducten in de bloedbaan gekomen, waardoor een soort van bloedvergiftiging ontstaatook ontstaat deze ziekte door het achterblijven der nageboorte. Men krijgt dan een rottingsproces, het vleesch gaat stinken. IV. Sapraemie. Ontstaat bij baarmoederontsteking. Het gevolg is een rottingsproces, waarbij de stofwisselingsproducten in de bloedbaan kunnen komen. V. Pyaemie. Wordt veroorzaakt door een etterbacterie in het bloed. Het dier is ziek, etterhaarden vormen zich als klauw en gewrichtsontstekingen, verettering in peesschede, gewrichten en been merg (metastase)het beenmerg verweektde lever zwelt, wordt vettig, degenereert, en krijgt ronde randende nieren worden ver groot en vertoonen puntbloedingende milt is gezwollen; het hart murw; de klieren gezwollen en saprijk; hooge temperatuur. VI. Septichaemie. Wordt veroorzaakt door bacterieën v.n.l. bij baar moederontsteking, nierontsteking, buikvlies- en darmontstekingen. Het verloop is als bij V doch zonder ettervorming. Dieren aan pyaemie of septichaemie gestorven, vertoonen geen lijkstijfheid. VII Icterus of cholaemie Dit is een zelfvergiftiging, die ontstaat, wanneer (loor het lichaam afgescheiden stoffen in de bloedbaan komen, v.n.l, gal, doordat de galgangen verstopt raken door galsteenen, spoelvyormen, levgrbqtten en bij chronische leverontstekingen. De gal komt in de bloedbaan, het vleesch en vet worden geel. 922 Sept. 1915.] OMTRENT DE VLEESCHKEURINGEN.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 48