Eenige korte beschouwingen [Sept. 1915. Het geel worden van vet is dikwijls normaal bij oude dieren, vooral bij voeding met katjangmeel. Dit is dus geen bezwaar. Varkensvleesch kan geel zijn door vischvoeding, het heeft dan tevens een traansmaak. VIII Uraemie. Ontstaat als urine in de bloedbaan komt. Is dus vrijwel als bij VII. Het vleesch ruikt naar urine, er vormt zich vochtig bindweefsel tusschen spieren en vet. Pyelonephritis of etterige nierontsteking kan eveneens uraemie veroorzaken. IX Hydraemie Wordt veroorzaakt door leverontsteking, chro nisch nier- en darmlijden. Voeding met spoeling kan dit in dt hand werken. In den beginne vormt zich vocht tusschen de weefsels, men constateert algeheele vermagering, het darmslijmvlies verschrom pelt, het vleesch wordt waterig, slap, witachtig, in borst en buikholte komt vocht, het niervet is slap en vochtig. X. Leverziekten. a. Leverbot. Deze veroorzaakt chronische ontsteking der gal gangen. Als gevolg hiervan worden deze sterk verdikt, er vormt zich kalkafzetting, de lever wordt vergroot of verschrompelt in erge mate, ze voelt hard aan en vertoont soms knobbels. Het kan aanleiding geven tot het ontstaan van hydraemie. b. Angiomatose. De leverbloedvaten verwijden zich, de lever krijgt een ronden vorm en donkerblauwe plekken, die bij insnijding bloeden. c. Lever necrose- oi multiple-levernecrose. Wordt door de necrose- bacil veroorzaakt. Men vindt ronde vlekken, op doorsnee lichtgrauw, soms met roode randen. XI Tuberculose De oorzaak is de tuberkelbacil. Deze ziekte komt bij alle slachtdieren voor, echter in Europa meer dan in Indië. De infectie kan plaats hebben langs de luchtwegen (inhalatie T.), slokdarm, schede (genitalieën T.), de huid (bij den mensch) en langs den navel (foetale T.). Eerst heeft men plaatselijke ontwikkeling, er vormt zich een knobbeltje, ontstekingsverschijnselen, daarna afsterving van het centrum, verharing en verkalking. Secundaire infectie veroorzaakt verettering of tuberculeuze zweren vooral op slijmvliezen. De ontwikkelingsplaatsen zijn de lymphe-klieren. Ze verspreidt 923

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 49