zich door de lymphe-banen, langs de bloedbaan of door de aorta. In het eerste geval spreekt men van lymphogeene verspreiding, het tweede is haematogeene verspreiding, de laatste gegeneraliseer de. Door het inslikken van sputem kan auto-infectie plaats hebben. Bevat een orgaan veel even oude processen, dan noemt men dit militair tuberculose. Plaatselijke T. is vrij ongevaarlijk, gegeneraliseerde daarentegen zeer gevaarlijk. Alle klieren zijn dan aangetast, men vindt alge- heele vermagering. Baarmoeder T. wijst op gegeneraliseerde T. Het vleesch zelf is bijna nimmer aangetast en is na sterelisatie te gebruiken. Pseudotuberculose, vooral bij schapen,vertoont de zelfde soort knobbels, doch deze zijn alleen microscopisch te on derscheiden van tuberkelknobbels. XII. Blaaswormen. Veroorzaken lintwormen. Die van de hondenlintworm (Taenia Echinococcus) vormen blaasjes met een witte kern, en bevatten een vlies (cuticula), ze lijken op tuberkels, doch moeten bij insnijding dit vlies vertoonen. Ze komen in het vleesch zelf niet voor, wel in organen. De men- schenlintwormen (T. Solium) komen als blaaswormen voor in de varkens. Zij lijken op gortkorrels, vandaar den naam gortig varkens- vleesch; overigens als bij T. Echinococcus. Als blaasworm hij het rundvee komt voor de 3e soort n.l. T. Saginata. Is overigens dezelf de als T. Solium. Men vindt ze beiden als finnen in de kauwspieren, de hartspier, tusschenribspier, strottenhoofd en onderhalsspieren. Bij de varkens komen soms nog voor de trichinen (Trichina spiralis.) Is slechts microscopisch te vinden; goed gekookt, bevroren of zwaar gepekeld trichineus vleesch is niet gevaarlijk. De eischen nu te stellen bij de keuring zijn de volgende. A. Het levende dier. Buiten zijnde, blijven koeien bijeen, en zonderen zich niet af; in de stallen zijn ze oplettend en schrikachtig voor vreemden. In bepaalde tijden van het jaar zijn de haren glad en glanzend; de huid is losliggend, plooibaar, vettig op 't gevoel, niet hard of knappend. De temperatuur der huid is overal gelijkmatig, met uitzon dering van ooren, hoorns en voeten, die iets kouder zijn. De dieren moeten helder kijken, melkvee daarentegen iets droomerig. Buitenge woon helder kijken is echter een ziekteverschijnsel. Het oogslijmvlies is licht roze, 't mondslijmvlies iets geeler en de geslachtsdeelen 924 Sept, 1915] OMTRENT DE VLEESCHKEURINGEN.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 50