Eenige korte beschouwingen [Sept. 1915. vuil rood; het slijmvlies is matig vochtig. Uit de geslachtsdeelen mag geen slijm afvloeien, uit den mond na een zwaren marsch wel; verschil in kleur van het slijmvlies wijst op runderpest. De neusspiegel is vochtig, koud aanvloeiend. Het dier moet regelmatig voedsel opnemen. Ademhaling max. 20 X per minuut. Normaal temperatuur in de anus opgenomen 38° 39° pols (linker onderkaak) 40 50 slagen per minuut. Kreupelheid wijst op mond en klauwzeer. Excrementen één koek. Ossen ouder dan 6 jaar hebben öf te veel dienst gedaan als stier en zijn dan pas gecastreerd, öf het zijn trekossen, dus beide onge schikt voor consumptie. B. Het geslachte dier. De geheele oppervlakte moet glad zijn, en geen gezwellen ver- toonen. Ingewanden zijn vochtig, glad, blauwgrijs, uitpuilend, mo gen niet te veel vlekken vertoonen; de pens is blauwgrijs; de dunne darm iets rose; de milt langgerekt, bruin met blauwe waas, vrij dunne wand en vrij scherpe randen; het inwendige buikopper vlak is glad, zonder oneffenhedende lever heeft een chocplade kleur, met lichtere strook bij de poort, zonder witte vlekken of uitpuilende galbuizende baarmoeder is licht rose en sterk ge zwollen de nieren moeten in het harde vet gehuld zijn, de kleur iets lichter dan die van den lever, veerkrachtig, niet glibberig, terwijl roode puntjes slechts sporadisch mogen voorkomenhet hart zit in het hartezakje, de kleur is roodbruin met enkele spik kels en volkomen gaaf; de borstkas gaaf, de longen zijn niet ver groeid met de borstkas, en alleen van boven vastzittend, zwam of sponsachtig zeer licht, zonder harde knobbels, en moeten geheel in water drijven; de lympheklieren zijn grijsgrauw, soms donker gespikkeld, niet week of papachtig en niet bloederig. Teneinde nu te weten wat bij afwijkingen gedaan moet worden, moge onderstaande staat daaromtrent eenig licht geven Lichaamsdeel Bewerking Vertoont b. v. Verschijnsel. A. Kop. I Tong. bevoelen. 1. hard, sterk vergroot. 2. plaatselijke ontsteking. Actinomycose. 925 1

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 51