Bedenkingen legen de legeruitbreiding in 3apan. Uerlaling pan een lezing gehouden door den reserne kapitein Ilishimoto, Doorbomende in de 3apan Chronicle April 1915. 1. Soorten van tegenstanders. De tegenstanders van de legeruitbreidingsvoorstellen kunnen in vier klassen verdeeld worden. Een deel verzet er zich tegen geheel uit een oogpunt van nationale defensie, terwijl een ander deel betoogt, dat, hoewel de landsverdediging een ingewikkeld vraagstuk is, het alleen noodig is, het militaire systeem te hervormen, door de onvol komenheden te verbeteren. Dan zijn er menschen aan wien de mili taire invloed en het overwicht onaangenaam is en die zeggen, dat, aangezien elke legeruitbreiding dien invloed zal doen toenemen, de voorstellen daartoe zooveel mogelijk moeten worden tegengewerkt. Deze laatste opvatting bestaat over het algemeen bij ^de pacificisten. De vierde categorie ten slotte betoogt, dat, afgescheiden van het feit, of uitbreiding al dan niet noodig is, er twijfel bestaat omtrent de juiste grondwettelijke verhouding tusschen Staat en Leger m.a.w. dat de invloed van het leger in de Regeering voelbaar is. Het Leger behoort daarentegen geheel een werktuig van den Staat te zijn en het is daarom gevaarlijk den invloed van het Leger nog uit te breiden en het tegenwoordige régime meer ingang te doen vin den, waardoor de constitutioneele verhoudingen bedreigd worden. Al zijn er meerdere personen met afwijkende meening omtrent hun tegenstand tegen Legeruitbreiding, het wil mij voorkomen, dat zij toch allen onder een der 4 hiervoren genoemde klassen gerangschikt kunnen worden. Ikzelf ben tegenstander der Legeruitbreiding op grond van de mo tieven, welke ik hierboven voor de eerste en vierde categorie van tegenstanders aanhaalde, d.w.z. mijne houding wordt ten eerste voor geschreven uit een oogpunt van nationale defensie, tweedens verzet ik mij zoo sterk mogelijk tegen Legeruitbreiding uit politiekeoverwegingen. 929

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 55