Bedenkingen tegen de legeruitbreiding in Japan. [Sept. 1915. Wat moet aldus voor Japan aangenomen worden? Voor Japan is het juist hetzelfde als voor Engeland en zonder vloot zou het haar onmogelijk zijn zich te verdedigen; het eilandenrijk Japan zelf ne mende, is zelfs één enkele soldaat voor dat doel te veel. 3. Japan's lijn van verdediging. Langen tijd heeft men het Leger in Japan beschouwd als middel tot verdediging van het land. Dat komt, omdat feudale opvattingen en gewoonten nog niet uitgestorven zijn. Tokugawa en Hideyoshi verwarden oorlog met nationale verdediging: bovendien zijn de meeste boeken, die door onze militairen worden gelezen uit Duitsch- land afkomstig en behandelen daarom in hoofdzaak den land oorlog. Daardoor heeft lang de meening geheerscht, dat het leger te land Japan's verdedigingsmiddel is en daarom bepleitten de mi litaire autoriteiten, zoowel binnen als buiten het parlement, de naasting van de spoorwegen door den Staat als noodzakelijk voor de lands verdediging. Later, toen de Tokaido-spoorbaan werd aangelegd, beweerden zij, dat, aangezien de kust altijd blootgesteld is aan aanvallen van vijandelijke oorlogsschepen, deze lijn kwetsbaar was en bepleitten daarom de oostelijke centrale spoorbaan 2). Verder zeiden de militaire autoriteiten, dat, aangezien Hokkaido de sleutel tot de noordelijke poort van het Rijk vormt, het beslist noodzakelijk was eene divisie in Hokkaido te legeren. Dit zijn echter allemaal feiten, die tot de geschiedenis behooren. Maar zij beweerden ver der, dat de kustverdediging onvoldoende was en omstreeks 1891 werd betoogd, dat versterkingen langs de kust moesten worden aangelegd en werd de kust.artillerie in het leven geroepen. Toen werd echter gezegd, dat de fondsen, voor de kustverdediging uit getrokken, onvoldoende waren voor het beoogde doel en werden vrijwillige inschrijvingen geopend tot bestrijding der uitgaven. Thans nog dragen verschillende kanonnen in de kustforten de inscriptie: Hideyoshi was de overwinnaar in de talrijke binnenlandsche oorlogen in de 2de helft der 16de eeuw In de jaren 1592 1598 maakte hij zich meester van Korea. Na zijn dood trad Ieyasu Tokugawa in zijne plaats, in wiens geslacht het Shogunaat tot 1867 erfelijk bleef. (2) Eene spoorlijn ver van de kust door het binnenland aangelegd, waardoor het troepenvervoer niet behoeft plaats te hebben langs eene onmiddellijk langs de kust voerende lijn. 931

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 57