Sept. 1915 Bedenkingen tegen de legeruitbreiding in Japan. „Dit kanon is bekostigd uit vrijwillige inschrijvingen voor de kust verdediging". (Kaibo-hi Kenkin-ho). Aan het nageslacht zullen deze inscripties bewijzen, dat zij, die toentertijd de macht in handen hadden, niet de ware beteekenis kenden van het woord „kustver dediging" en dat ook de natie onbekend was met de beteekenis van landsverdediging. Ons nageslacht zal ons uitlachen om onze kortzichtigheid en kinderlijke ideeën. 4. De ongerijmdheid van kustversterkingen. Wijlen Graaf Katsu werd in zijn tijd aangemerkt als een scherp zinnig staatsman uit het laatst van het Tokugawa-tijdperk, maar thans lacht iedereen om zijn gebrek aan doorzicht, wanneer men de forten aanschouwt, die door hem werden gebouwd in de nabij heid van Shinagawa De Meiji-regeering 2) lachte om Katsu's werk en bouwde nieuwe versterkingen te Kwannonsaki aan den ingang van de Baai van Tokyo, benevens te Futtsusaki en vleide zichzelve, afdoende maatregelen te hebben getroffen wat betreft de kustverdediging: maar in de oogen van het nageslacht zal de Meiji- regeering even belachelijk schijnen, als Katsu in de oogen van de Meiji-regeering scheen, omdat de defensieve maatregelen in de baai van Tokyo absoluut waardeloos zijn. Indien wij ooit in oorlog zouden geraken met laat ons het geval eens aannemen de Vereenigde Staten, dan zouden wij de vijandelijke oorlogsvloot moeten aanvallen en vernietigen, zoodra zij het Panama-kanaal verliet. Ingeval wij zouden falen 's vijands schepen afdoende te verslaan aan den uitgang van het kanaal, ot dat we het ongeluk hadden hen te laten ontsnappen, dan moeten zij vernietigd worden in den Stillen Oceaan. De autoriteiten ver antwoordelijk voor de landsverdediging moeten vast besloten zijn 's vijands schepen niet de minste kans en gelegenheid te geven, ook maar een enkel schot te lossen op de kusten van ons Keizer rijk. Zoodoende moet de tweede lijn van verdediging liggen in volle zee, d i. voor het Japansche Keizerrijk in den Stillen Oceaan. Forten aangelegd op eilandjes in de Shinagawa-baai tot dekking van Tokyo in de laatste jaren der Tokugawaperiode en nu van geen nut wegens het grooter worden van de schoots- verheid van het geschut. (2) De Meiji-periode volgde op de afschaffing van het Shogunaat. Zij eindigde met den dood van den vorigen Keizer in 1912. 932

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 58