Bedenkingen tegen de legeruitbreiding in Japan. [Sept. 1915. 5. Waarschuwingen van een denker uit de 18de eeuw. In dit licht beschouwd moet het betreurenswaardig heeten, dat wij tot voor korten tijd slechts weinig personen bezaten, die een juisten kijk hadden op de landsverdediging. De beweging, om de spoorbaan te leggen langs den Nakasendo inplaats van langs den Tokaido en de verkrijging van de fondsen voor de kustvuur- monden door middel van vrijwillige inschrijvingen, reeds hierboven vermeld, zijn even zoovele bewijzen voor het betreurenswaardige gebrek aan inzicht in zaken de landsverdediging betreffende. Ge lukkig voor ons evenwel ofschoon we eene moeilijkheid als den Russisch-Japanschen Oorlog doorstaan moesten liepen we tot nu toe nimmer het gevaar, hetwelk deze zwakheid in onze nationale defensie zou doen gevoelen. Sinds de stichting van het Keizerrijk zijn we nimmer op eigen grondgebied aangevallen door een buiten- landschen vijand, met uitzondering van de Mongoolsche invasie en zoodoende is het ware inzicht in onze „landsverdediging" nimmer door ons gevoeld. In het Temmei-tijdperk (1781- 1789) schreef Hayashi Shihei, een van Japan's grootste denkers, den Keikohu Heidan (Beschouwingen over militaire zaken in een maritiemen staat), waarin hij eene ernstige waarschuwing richtte tot het Japansche volk, dat nog geheel in zijne kindsheid verkeerde wat betreft zijne ideeën omtrent landsverdediging. Maar de autoriteiten van zijn tijd schonken geen aandacht aan zijne woorden: zij behandelden hem vrijwel als ontoerekenbaar. Men behoeft zich daarover niet te verwonderen; immers zelfs heden ten dage hebben Hayashi's juiste denkbeelden bij het groote publiek nog geen ingang gevonden en zelfs onder de officieren van den Generalen Staf zijn er heel wat, die het bestaan van Hayashi's werk niet kennen. Niettegenstaande zijn meesterlijk betoog aangaande 's lands defensie, anderhalve eeuw geleden, zien we den aanleg van forten bij Shinagawa door Katsu, den ijver, waarmede de Meiji-regeering het werk voor de naasting der spoorwegen aanvatte, de warme discussie over de Nakasendo- spoorbaan, allemaal zaken, waarover Hayashi hartelijk gelachen (1) De Tokaido is de groote verkeersweg tusschen Tokyo en Kobe en voert voor een groot gedeelte onmiddellijk langs de kust; de Nakasendo voert door het binnenland. 933

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 59