Over de Artillerie Inrichtingen em hst materieel. [Sept. 1915. aangebracht, dan zullen de oliedopjes niet meer zoo dik in de verf worden gezet, dat ze niet meer geopend of gesloten kunnen wor den, dan zullen Mg. plaatjes met verdeelingen niet meer zoodanig worden geverfd, dat van de verdeelingen niets meer te zien is, dan zullenMaar genoeg voorbeelden Wie zich de moeite wil geven het materieel eens aan een nauwkeurige oordeelkundige inspectie te onderwerpen, zal het lijstje met fouten gemakkelijk kunnen uitbreiden. Maar tevens blijkt hier m.i. uit hoe noodzakelijk het is, dat min stens eens per jaar door een kun lig officier van de Artillerie In richtingen inspectie wordt gehouden over al het materieel der Vesting en der Bereden Artillerie, zoodat het niet meer kan voorkomen, dat ons materieel wordt mishandeld en verwaarloosd, zooals bij ondeskundige behandeling maar al te vaak moet geschieden. In het kort kan mijn meening over de kwestie van het materieel worden saamgevat in de volgende stelling: Bij de opleiding van de officieren en van de mindere militairen moet meer rekening worden gehouden met den vooruitgang der techniek, terwijl vooral de officieren het moeten begrijpen, dat de tegenwoordig steeds meer op den voorgrond tredende eisch van mobiliteit onherroepelijk vraagt naar lichter geconstrueerd, dus ook minder sterk materieel dan vroeger werd gebruikt. Aan die omstandigheid moet de troep zich aanpassen. Een berg- artillerist, die er zich op beroemt, dat hij alle hindernissen getrokken kan nemen, vergeet dat hij hierbij een domheid debiteert, want de vraag is niet öf hij er komt, maar höè hij er komt, en wanneer het trekken over groote steenen en rotsblokken degradatie van het materieel ten gevolge zal hebben, dan is het onverantwoordelijk indien hij in zoo'n geval niet oplaadt. Dit voorbeeld wordt door mij aangehaald, omdat vooral de berg- artilleristen het zich in de toekomst, wanneer het nieuwe ma'erieel zal zijn ingevoerd, voor gezegd kunnen houden: „leert eerst Uw materieel kennen en tracht daarna met dit materieel het noodige te bereiken". B. Het munitie-vraagstuk. De krijg, die thans op de slagvelden van Frankrijk en Rusland woedt, heeft proefondervindelijk aangetoond, dat met de invoering 881

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 5