Sept. 1915.] Bedenkingen tegen de legeruitbreiding in Japan. zou hebben. Toen de Tokugawa-regeering forten bouwde aan den mond der haven van Nagasaki en door het geheele land hare be velen zond, dat vreemde schepen allen te Nagasaki moesten binnen loopen, moet Hayashi dat bevel belachelijk hebben voorgesteld, zeggende: „Al mag zulks nu wel den wensch van het Gouverne ment zijn, zoo kunnen vijandelijke schepen toch elk deel van het land aanvallen, dat aan alle zijden bespoeld wordt door de zee. Om dat te verhinderen zou het noodig zijn om langs de geheele kustlijn dezelfde maatregelen te nemen als te Nagasaki is geschied". Hij zeide dus, dat tot uitvoering van het plan der regeering het noodig zou zijn één reusachtig fort te bouwen, omvattende de geheele lengte en breedte van het rijk. En volgens de argumenten van Hayashi moet toegegeven worden, dat, indien het noodig is forten te bouwen om de Baai van Tokyo te beschermen, het evenzoo goed noodig is om langs de geheele kustlijn van het Rijk forten te maken. 6. Een eilandenrijk moet zijne kracht zoeken in eene vloot. Ik vermeen op bovenstaande gronden, dat het voor de verdedi ging van een eilandenrijk absoluut noodzakelijk is, al zijne krachten te wijden aan het in stand houden van eene sterke vloot. Ik vermeen— en ben zeker, dat alle bevoegde beoordeelaars over het onderwerp, hoe de onderlinge verhouding van Leger en Vloot moet worden geregeld, het met mij eens zullen zijn—dat het ware doel der landsdefensie alleen kan worden bereikt, wanneer begon nen wordt, met eerst alle forten om de Baai van Tokyo op te ruimen, benevens die van Nagasaki en Shimonoseki en alle voor het onderhoud daarvan bestemde fondsen te besteden aan den bouw van oorlogsschepen. N. m. m. zijn de opvattingen onzer landslieden, wat betreft de landsverdediging, in hooge mate onjuist. Het belangrijkste is, om den vijand van onze kusten vandaan te houden en voor dat doel is het eene zaak van het hoogste gewicht, dat wij een aantal oorlogsschepen bezitten, voldoende om 's vijands vloot te vernietigen op het oogenblik, dat deze hare eigen territo riale wateren verlaat. Daarom is het duidelijk, dat ons tegenwoordig leger eene instelling is, zonder eenig nut uit een oogpunt van na tionale defensie. 934

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 60