Sept. 1915.J Bedenkingen tegen de legeruitbreiding in Japan. land onzer voorvaderen te verdedigen - een land met eene roemrijke geschiedenis over een tijdvak van 25 eeuwen. Gelijkt dit niet „aan het opofferen van den stam ten behoeve van de takken?" Om een onnoodig groot leger te onderhouden voor de verdediging van de vrijwel ongecultiveerde landen Korea en Mantsjoerije verzuimen en verwaarloozen wij de maritieme zaken, die onze ernstige aandacht vragen. Het volk .voelt de ongerijmdheid van den stand der zaken niet, omdat het op het oogenblik geen gevaar voor zich ziet, maar ik voor mij aarzel niet de voorspelling uit te spreken, dat eenmaal het land in groot gevaar zal komen te verkeeren tengevolge dezer verkeerde politiek en dat gevaar zal misschien niet zoo heel lang op zich laten wachten. En ik wil er nog aan toevoegen, dat Korea en Mantsjoerije geen landen zijn, die alleen met een landleger zijn te verdedigen. Zou onze vloot onverhoopt worden verslagen, dan zal de strijdmacht, welke naar Korea en Mantsjoerije is overgebracht zich voelen „als een visch op het droge". 8. De verdediging van Koloniën. Het is een bekend feit, dat de uitgestrekte koloniën, welke Engeland, over den geheelen aardbol verspreid, bezit, alleen verde digd worden door de vloot van het moederland. Indien Engelands vloot door die van Duitschland verslagen werd, wat zou er dan met Engelands koloniën gebeuren? Zij zouden op hetzelfde oogen blik der nederlaag van Engelands vloot ophouden Engelsche koloniën te zijn. Even ais Indië, Canada en Australië alleen verdedigd worden door de Britsche vloot, zoo moeten onze koloniën Korea en Mant sjoerije verdedigd worden door onze zeemacht van Yokosuka Wordt onze vloot verslagen in een zeeslag bij den ingang der Baai van Tokyo, dan zou daar en op dat tijdstip het verlies geleden worden van Korea en Mantsjoerije en het is geen overdrijving te zeggen, dat deze landen aan ons verbonden zijn door de vloot van Yokosuka. Van wat nut is het dan om 250000 man ter be schikking te hebben om in Korea en Mantsjoerije te strijden, terwijl we nalaten het noodige te doen voor de instandhouding van de voor alles belangrijke maritieme macht (1) Yokosuka is de groote oorlogshaven aan den ingang van de Baai van Tokyo gelegen. 936

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 62