Sept. 1915.J Bedenkingen tegen de legeruitbreiding in Japan. Stel verder eens, dat China zich opwerkte tot één groote een heidsstaat en een leger organiseerde; hoe reusachtig zou dat zijn met hare bevolking van 400 millioen zielen. En het zou voor Japan onmogelijk zijn zulke legers te weerstaan en de geschiedenis te herhalen van den inval van Chengiz Khan zelfs wanneer wij alle krachten op ons leger concentreerden. Maar men moet niet denken, dat het mogelijk is alle uitgaven alleen voor het leger te doen; de hulp van eene vloot is onontbeerlijk bij het overbrengen van ons leger naar het vasteland: het in stand houden van eenige maritieme macht is een eisch, voorafgaande aan het optreden der landmacht in Korea en Mantsjoerije. Maar zooals reeds gezegd, met eene strijdmacht te land, dubbel zoo groot als wij thans bezitten, is het toch nog onmogelijk voor Japan zich tot eene wereldmacht op te werken of Ruslands macht even tueel onherstelbaar te vernietigen. 10. Concentratie onzer krachten op de vloot. Wat zal echter het resultaat zijn, wanneer we al onze krachten op de vloot concentreeren In dat geval zou onze vloot zeker niet sterker worden dan die van Engeland, maar wij zouden eene maritieme mogendheid kunnen zijn, komende onmiddellijk na En geland. Telkenjare 100 millioen yen voor het doel uittrekkende, zouden we jaarlijks drie dreadnoughts van 30 millioen yen kunnen bouwen, of ongeveer 30 in 10 jaar. Dit zou noch Duitschland, Frankrijk of Rusland bij kunnen houden, want zij allen hebben, behalve aan de vloot, aanzienlijke sommen van het vastgestelde budget te besteden aan eene landmacht, welke een levensbelang is voor het bestaan van deze staten, terwijl wij zelf alles kunnen besteden aan de vloot. Engeland en de Vereenigde Staten zouden dan de eenige landen zijn, in staat om zich met oiis ter zee te melen. Nu mogen er onder U sommigen zijn, die betwijfelen of wij in staat zijn ons met bovengenoemde landen te meten. Misschien zijn wij met het oog op de geldelijke draagkracht geen partij voor hen, maar ons land heeft zich sinds onheuglijke tijden gehandhaafd (1) In 1281 deed Chengiz Khan met eene Mongoolsche legermacht een inval in Japan, welke met groote verliezen werd afgeslagen, nadat het leger reeds gedurende zijn overtocht ernstig door stormen geleden had. 938

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 64