Bedenkingen tegen de Legeruitbreiding in Japan. [Sept. 1915. door de wapens. Laat ons dan hopen, ons door middel van de wapens ter zee met hen te meten. Terwijl er dus absoluut geen kans voor ons is om door operatiën te land ons tot eene wereld macht op te werken, bestaat er daarentegen hoop voor ons, dat wel terzeetekunnendoen. Inhet duurzaam welzijn van ons land, durf ik daarom te zeggen, dat het aanbevelenswaardiger is, alle uitgaven voor de landsverdediging uitgetrok ken, aan de vloot te besteden, zoodat onze kracht aan de buitenwereld getoondkan worden; dan zullen we instede van te blijven vastkleven aan Mantsjoerije en Korea, welke toch slechts van beperkte uitgestrektheid zijn onze vlag kunnen planten op elk gewenscht deel van den aardbodem en koloniën en nederzettingen kun nen vestigen, overal waar wij wenschen. 11. De door hoogere machten ingegeven opdracht van het Keizerrijk. Ik geloof, dat dit de lijn is, waarin de nationale politiek zich moet bewegen en dat het de door den Hemel a ngewezen taak is van het Keizerrijk en den rol, waarvoor het op het we eldtooneel is voorbestemd. Hare ligging in een deel van den Stillen Oceaan en het feit, dat Japan steeds is geweest een volk met een zeer krijgshaftigen geest, zijn duidelijke aanwijzingen, dat het 's Hemels wil is, dat wij trachten de reusachtige taak, hierboven vermeld, te vervullen. Niettegenstaande deze, door de Voorzienigheid opgelegde taak, was het land sinds de middeleeuwen steeds ten prooi aan verdelgende tweedracht tusschen conservatieve en domme politieke personen, met het resultaat, dat in ons weersysteem bijzondere aandacht werd geschonken aan het leger; zelfs nu nog volgen de autoriteiten blindelings de m litaire politiek, in feudale tijden ont staan; m. a. w. zij handelen volgens de militaire plannen van Hide- yoshi en Tokugawa (zie noot I bladzijde 921). Vasthoudende aan een militair systeem, dat aan zijn doel beantwoordde, toen Saigo's opstand gedempt werd, vergeten de autoriteiten de vervulling 1) Hiermede wordt bedoeld de Satsuma-opstand (1877 1878). 939

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 65