Sept. 19I5.J Bedenkingen tegen de legeruitbreiding in Japan. van Japan's missie in de wereld. In dit licht beschouwd, is de aanvrage van gelden voor de oprichting van meer divisiën van de zijde der militaire autoriteiten niet slechts te beschouwen als niet overwogen en zonder grond, maar ben ik vast overtuigd, dat de aanvrage streng veroordeeld moet worden, als zijnde verderfelijk voor de toekomst van het Rijk. Komt echter niet tot de conclusie, dat ik aan het betoogen ben Korea en Mantsjoerije los te laten. Integendeel; ik geloof, dat het goede koloniën voor ons zijn. Wat ik thans betoog, is eenvoudig, dat het tene dwaze politiek is en verderfelijk voor het rijk, om een overdreven sterk leger te onder houden in het belang van Korea en Mantsjoerije, terwijl ik geloof dat deze landen op economische wijze moeten worden geëxploi teerd. 12. Engeland en Indië. Groot-Britannië heerscht over Indië en Indië is zoo vruchtbaar, dat men het de schatkamer van Engeland noemt, terwijl het eene oppervlakte beslaat eenige malen zoo groot als Korea. Ten noorden is het alleen door Centraal-Azië van Rusland gescheiden; het kan dus door zijne ligging op elk oogenblik door dat rijk van het moederland afgetroggeld worden. Maar de kosten, welke door de vérziende Britsche staatslieden aan de verdediging van Indië worden besteed, zijn vergelijkender wijze zeer gering. De militaire macht, welke daar thans wordt onderhouden, gaat in totaal 1 JOL CC man niet te boven, vormende 8 Infa >teiie-divisiën en 6 cavalerie-brigades. Wat verder hierbij opmerkenswaard is, is dat 2/3 dezer weermacht uit inboorlingen bestaat. De ha delwijze der Britsche autoriteiten, welke een leger van slechts 130..00 man onderhouden voor de verdediging van deze bron van rijkdom voor het Koninkrijk en met vertrouwen wapens plaatsen in de handen van inlandsche troepen, (die 2/3 van het totaal aantal troepen uitmaken en elk oogenblik zouden kunnen opstaan en zich onafhankelijk verklaren), zouden we maar al te gaarne zien nagevolgd door onze staatslieden. Korea en Mantsjoerije mogen in de toekomst landen blijken te zijn nog vruchtbaarder dan Indië; maar het is geen wijze koloniale politiek, daarvoor thans een leger van 25'. 0C0 man te onderhouden en jaarlijks ICO millioen yen er voor uit te geven. 940

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 66