Un de Praclijk. De opleiding der recruien. In tijdschrift en dagblad, in militaire en andere kringen hebben in den laatsten tijd vee pennen en stemmen gewerkt vc or verbe tering van betaling, voeding en kleeding van den Javaanschen soldaat, de opleiding werd evenwel terloops behandeld en toch verdient deze m i. in de eerste plaats herzien te worden. Bekend is, dat de Javaan (e a.) slechts zoo goed mogelijk voor eene betrekking geschikt kan worden gemaakt door personen, die le. zijn taaj, zedi n en gewoonten kennen en begrijpen, 2e. geschikt heid en animo bezitten om als opvoeder op te treden. Aangezien slechts enkele personen er in geslaagd zijn den Javaan te begrijpen, moet men, door de noodzaak gedwongen, trachten de meest ge schikte personen te ontdekken om de recruten op te leiden. In ons leger toegepast zal men, ten einde een zoo goed mogelijk soldaat te kunnen vormen, die officieren aanwijzen ter indeeling bij de depotbataljons, welke in bovengenoemde voorwaarden uitmunten. Resultaten kunnen verkregen worden, indien genoemde officieren langdurig vrijwillig werkzaam blijven. Hun vak worde officier-op voeder der recruten, zij worden dan de opvoeders bij uitnemendheid. Geen jonge, pas uit Holland gearriveerde officieren bij de d pots. Men diene gegevens te bezitten omtrent de geschiktheid der zich vrijwillig aangemeld hebbende opvoeders, opdat de opleiding uitermate goed verzorgd zij. Mijn hoofdopzet is het invoeren van het specialiteitsstelsel, daar de depötofficieren langdurig werkzaam dienen te zijn. Nog steeds schijnt men huiverig te zijn bedoeld stelsel toe te passen, m.i. ten onrechte. In de maatschappij i.a. waar het toege past wordt, zijn de prestaties groot De Engelsche vloot geeft een mooi voorbeeld van de hooge gevechtswaarde ontstaan door de toepassing daarvan op militair gebied. In Holland bestaat sedert jaren de tak van speciale diensten. In Indië zou men kunnen invoeren speciale depot-, garnizoens tevens veld-, commissie tekens materiëel-officieren. Categorie één worde van tijd tot tijd gedetacheerd te velde om de reeds op gedane ervaring te verfrisschen: categorie drie zetelt in de gar nizoenen en categorie twee zal, doordrongen van 't belang der indeeling, niet mopperen over „Ja, maar die menschen mogen ook wel eens eene langdurigen rimboetijd meemaken." Deze tirade zal 944 #4^

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 70