Van Alles Wat. [Sept. 1915. en er mogen zich omstandigheden voordoen, die slechts gedeeltelijk of in het geheel niet in de regiementen voorkomen. Bijv het voor stellen vari pas aangekomen officieren uit HoUand en van deze officieren de jongeren, de nieuwbenoemden. Zij zullen nu voor het eerst van hun leven (op enkele uitzonderingen na) met de militairen in aanraking worden gebracht, met wie ze hun verdere loopbaan zullen hebben af te leggen. Dit „voorstellen" maakte een poveren indruk. Luit. A had piket, kapitein B en luit. C fourageeren, de officieren van de 2e Cie waren nog niet thuis. Onlangs las ik ergens, dat de eskadrons te Salatiga waren uit- gerukt, zoo sterk mogelijk, met alle officieren en dat toen door den commandant de nieuwaangekomen officieren (2e luitenants) aan de overige officieren en den troep waren voorgesteld. Zie, zoo in dien geest, dat maakt direct op een jongmensch een prettiger indruk dan de order van den Korpsct. na aan hem voor gesteld te zijn: „Dl (luit. adj.) laat om 11 uur even de officieren bij elkaar komen in de gymnastiek loods!" Het gebeurde te Salatiga werd zelfs in de courant „een plechtig heid" genoemd. Een van de vele dingen waar een jong officier, pas uit Holland, al direct tegen opziet, is de eerste tactische oefening op de kaart of bijeenkomst. Reeds in Holland hoor je daar al verhalen van, van de opdrachten, die je krijgt, van de voordrachten, die je moet houden, enz. Doch dat valt nog al mee en hoe dikwijls ben je er niet bij Piket dienst of andere garnizoensdiensten, vooral in garnizoenen waar slechts één bataljon ligt, verhinderen aan velen het tegenwoordig ^Natuurlijk komt zoo'n gedwongen afwezigheid juist als de oefe- ning interessant voor je was of als je een opiracht had; b.v de lengte van 3 brigades uit te rekenen en te teekenen op schaal, alles en alles erbij. Eenige avonden heb je er dan aan besteed en je kan je papier inleveren, om er in de meeste gevallen niets meer van te hooren. Nog v< le andere gevallen doen zich voor, b.v. overplaatsing van den leider der oefening; de nieuwe chef heeft een andere methode, werkt liever met en tegen den I.V. Ettelijke tactische oefeningen komen nooit tot een eind en wordt je een keer overgeplaatst, na juist bij je oude korps R.I.I. te hebben behandeld, dan tref je bij het nieuwe nog precies punt 57 en de boom over „aanvatten" of „omvatten" van het geweer. Dan komt er een nieuwe A. O over tact. oef. enz, een nieuwe regeling en met frisschen moed wordt opnieuw „reglementen behandeld" en R i l. gaat er weer als „koek" in. Ik heb nu 5 keer R 1.1. „meebehandeld maar ik zal het wel (on)gelukkig getroffen hebben. 949

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 75