Van Alles Wat. Sept 1915.] van den trechter bedroeg 60 tot 80 c. M. De door de Duitschers gelegde landmijnen bleken voor hen zelve niet zonde'r"gevaar: den 13den Sept. werd een onderofficier bij het leggen van eene mijn door eene ontijdige ontploffing gedood. Voor het v uren op vliegtuig en schijnt men op de batterij, waartoe schr. behoorde, de z g. oefenings kanonnen te hebben bestemd; de desbetreffende zinsnede heeft klaar blijkelijk bij de vertaling veel geleden. Ongelukkig wordt niets om trent de uitwerking van dezen maatregel medegedeeld. Dat het Japansche geschutvuur vrijwel de gewenschte uitwerking heeft gehad, blijkt duidelijk uit hetgeen schr. den 3den Nov bericht. Ook verhaalt hij, dat twee houwitsers zijner batterij [in extra bijlage No 38 van het l.M.T. Batterij Bismarck No. 2 genoemd door vijan delijke projectielen, welke door het bovenschild heensloegen, bescha digd werden. De bedieningen bleven ongedeerd, daar zij op dat oogen- blik „under cover", klaarblijkelijk in de betongewelven waren. Daar de Duitschers de 4 vuurmonden dezer batterij met hunne affuiten grondig vernield hebben (zie fig. 18 van extra bijlage No 38 van het l.M.T.), konden door het Japansche geschutvuur veroorzaakte bescha diging niet opgemerkt worden, zoodat in het verslag aangenomen werd, dat de batterij nooit getroffen is. Dit blijkt thans ten onrechte geschied te zijn. Den 3den November had Batt. Bismarck No 2 voor de beide nog bruikbare houwitsers niet meer dan 200 geharde granaten en 120 Gr. kartetsen beschikbaar. Merkwaardig is het verhaal over een Japansch officier, die in de Dur'fsche stelling betrapt werd op het vergiftigen van drinkwater met typhusbacillen. Uit den aard der zaak heeft schr. dit verhaal van hooren zeggen, zoodat het nadere bevestiging behoeft om geloofd te worden. In zijne getallen-opgaven is schr. niet zeer nauwkeurig, hetgeen dan ook niet verwacht kan worden. Aanvankelijk stelt hij de bezet ting van Tsingtau op 100C0, doch later op 6000 man, hetgeen dichter bij de waarheid is. Verder beweert hij, dat 13. Sept. 3C00 man voor de verdediging van het vóórterrein uitrukten. Ook dit getal is vrij zeker te hoog. Over de verliezen der Japanners geeft het dagboek natuurlijk veel te hooge getallen. Het is zeer goed mogelijk, dat deze hooge opgaven op last van hooger hand verspreid werden, om bij de bezetting den moed er in te houden. Schr. blijkt niet op de hoogte van den geboortedag van den keizer van Japan, dien hij op 6 October stelt, terwijl de ware datum 31 Aug. is; de officieele viering heeft echter plaats op 31 Oct. Zooals bekend is, begon dien dag het bombardement. In verband met het vorig bericht in het l.M.T. over de verliezen der Japanners in den veldtocht tegen Tsingtau, ontleend aan officieele opgaven in de staatscourant, zij nog medegedeeld, dat eenigen tijd 952

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 78