Over de Artillerie Inrichtingen en het materieel. [Sept. 1915. angelegenheiten keinem anderen Staate tributpflichtig zu sein, maar hij is daarbij tevens van meening, wie unentbehrlich für den Kriegs- fall eine leistungsfahige Privatindustrie ist. Staatsfabriken allein waren gar nicht in der Lage, den riesigen Bedarf, den durch den Verbrauch an Munition und Abnutzung von Waffen entsteht, zu decken. Maar wij bezitten geen leistungsfahige Privatindustrie in Neder- landsch Indië en dus moeten de Staatsfabrieken in staat zijn ons van het noodige te voorzien. Maar zelfs al bestonden in Ned. Indië fabrieken van staalwerken, dan nog is het gevaarlijk om in de pres taties van die fabrieken te groot vertrouwen te stellen. Een voor beeld hiervan levert ons thans Engeland, dat niettegenstaande zijn zeer groote particuliere ijzer en staalfabrieken, niettegenstaande zijn zeer hoog staande metaalindustrie niet in staat is voldoende te zorgen voor de munitieaanvulling van zijn betrekkelijk kleine legermacht. Ter illustratie diene het artikel „Men and Munitions" in een van de laatst verschenen afleveringen van het bekende tijdschrift Engi neering, waarin gewezen wordt op de bezwaren, die door de parti culiere fabrieken worden ondervonden nu ze oorlogsmaterieel moeten vervaardigen, terwijl die fabrieken niet gewend zijn te voldoen aan de eischen, die het leger aan zulk materieel stelt. The supply of munitions is largely an engineering matter and we know that it is being pressed on with the greatest energy by all the armamant firms. Unfortunately there are not as many of them as we could desire at the present time, and scores of other firms have taken up work which is entirely strange to themIt is, for instance a far cry from textile machinery to guns, and the manufacturer who attempted to cover it would probably find only disappointment. Hoe het dus ook zij, we moeten zorgen, dat onze munitieaan vulling in oorlogstijd verzekerd is en daarvoor is uitbreiding van den Artillerie Constructie Winkel, o.a. met een staalgieterij, een eerste vereischte. C. De organisatie van de zg. Artillerie Inrichtingen. De artillerie inrichtingen in Ned. Indië omvatten: 1. de Artillerie Constructie Winkel, 2. de Pyrotechnische werkplaats, 3. de Geweermakersschool te Meester Cornelis, 883

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 7