Overzicht van Nederlandsche Militaire Tijdschriften. [Sept. 1915. vermelding, dat sedert het begin van den oorlog slechts ongeveer 500 gevallen van ingewandsaandoening voorkwamen. Een pluimpje voor den geneeskundigen dienst. In de vorige aflevering stelde en beantwoordde de 1e Luit. J. P. Boften de vraag: mitrailleurs op motorrijwielen of er naast. Thans wordt de vraag gedaan: „Een Nederlandsch Militair Motorrijwiel?" Naar S. opmerkt, werd de door hem gestelde vraag al door velen beantwoord, maar alleen op papier. Een aantal motorrijders, thans in tijdelijken dienst in Nederland, leverden op grond hunner ervaring ontwerpen voor militaire motor rijwielen. Maar of de Nederlandsche industrie zulk een rijwiel zou kunnen en willen leveren, werd niet nagegaan of vermeld. Er is maar één Nederlandsche fabriek, zoo merkt S. op, die zelf den motor maakt, terwijl alle fabrieken een groot gedeelte van de onderdeelen uit het buitenland betrekken. Doch al was zulks niet het geval, dan nog, zoo meent S., zouden die fabrieken vermoedelijk niet geneigd zijn om speciale motorrij wielen voor het leger te leveren, omdat het aantal, dat daarvoor is benoodigd, zoo gering is. S. wil daarom een compromis tusschen de eischen voor het militaire motorrijwiel en de steeds veranderende wenschen, die een burger-motorrijder in zijn machine vervuld wil zien, m. a. w. de militaire machine moet dus ook verkoopbaar zijn. Voor hen, die bij mobilisatie bij de verschiliende staven en diensten ais rapportrijder zullen worden ingedeeld, wer.scht S. voorts een subsidie beschikbaar te stellen, onder verplichting, dat zij zich dan een motorrijwiel van het geëischte model aanschaffen. Voorts zou S. de motorrijwielen, welke ook in vredestijd bij het leger noodig zijn, n.l. bij de wielrijdersafdeelingen, voor mitrail- leurvervoer e.d., dus de motorrijwielen van speciaal sterke con structie, willen doen construeeren aan de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug, waar dan tevens een voldoend groote mobilisatie- voorraad zou kunnen worden opgelegd. De le. LuiV der artie S.J. van den Bergh vervolgt zijn studie over „De psychische voorbereiding tot het gevecht". In hoofdzaak worden in deze aflevering behandeld de panieken en de middelen om deze te voorkomen. Bij alle volken hebben zich panieken voorgedaan, zelfs bij de flegmatieke Hollanders, zegt de generaal Daudignac. De schrijver van „De groote Europeesche Krijg" geeft in deze aflevering een overzicht van de gebeurtenissen tot 15 Mei 1915. 95S

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 81