Sept. 1915.J Overzicht van Nederlandsche Militaire Tijdschriften. Daar er zoowel op het West als op het Oostfront in de verslag periode b< langrijke gebeurtenissen plaats vonden, is het overzicht dezen keer vrij uitgebreid. Toegelicht door talrijke schetsen, geeft het ons een goede gele genheid om het verloop van de verschillende operatiën, waarvan we ons uit de telegrammen slechts een globaal beeld konden vormen, wat meer in details na te gaan Mavors 1915 No. 3. Eindelijk weer een af'evering van Mavors en wel No. 3 van de oorlogsuitgave „De Volkerenstrijd 1914 - 1915". Deze aflevering, hoewel passende in het te vormen geheel, brengt den lezer weinig nieuws, omdat het overgroote deel van den inhoud aanhalingen zijn uit „De weermacht onzer bur.n", een werkje, thans afzonderlijk verkrijgbaar, doch als aflevering 1 en 2 van Mavors 1913 verschenen. Schrijver daarvan is de res. Kol. van het Ned leger J. C. van den Belt. En nu vinden we onder de lijst van boeken, welke bij „Mavors" verkrijgbaar zijn, vermHi, dat de Kolonel van den Belt mede de schrijver is van „De Volkerenstrijd 1914—15". Als geheel nieuw in deze aflevering vallen te vermelden het eerste en tweede hoofdstuk, zijnde een korte beschrijving van Europa, waarmede we onze aardrijkskundige kennis wat kunnen opfrisschen, en een beschouwing over het Westelijk opemtietouneel. In het eerste hoofdstuk wordt, nadat is aa gegeven welke ver schillende rassen tot de oorlogvoerende landen behooren, ook nog een overzicht gegeven van de volkswmschen in die landen. Het slot van dit overzicht willen we hier meer curiositeitshalve, weergeven. Dit slot luidt a's volgt: „En om nu niemand te vergeten, zij nog aangeteekend omtrent „de wenschen van Duitschlanddat het slechts in vrede wilde lever, ter wille van „zijn zoo goed gedijenden handel; van „Engeland, dat het hetzelfde wilde als Duitsch'and, mits de verhou ding tusschen beider handelsvoordelen zou blijven, ten eeuwigen „dage bij voorkeur als 10: 6; van „Frankrijk, dat het zich niet vergist had, omtrent de stemming der „bevolking in Elzas-Lotharingen. „En de onzijdigen wenschen niets liever dan den vredeeen ver- Jangen, waarin zij vermoedelijk alleen overtroffen worden door de „oorlogvoerenden zelf". N. 956

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 82