Sept. 1915.] Overzicht vaneenige Buitenlandsche Tijdschriften. uit middeleeuwsche steenen kasteelen, is het duidelijk, dat de bom bardementen op 16 K M. afstand konden aanvangen en daarbij uitwerking hadden. Gelukkig zijn wij hier in Indië niet in de ver leiding om zulke gebouwen tot kustforten in te richten en bestaat bij ons in het algemeen wel een streven naar onzichtbaarheid. Gaat men in dit streven zoover slechts mogelijk is, dan meenen wij, dat een vloot onze versterkingen tot minstens 6 K.M. moet naderen, wil zij eenige kans o-> uitwerking hebben. 2e. Van 4 tot 20 Maart „Mit dem Verstummen der Auszenforts war für den Angreifer das Haupthindernis zur Entfernung der Minen- felder vor dem Dardanellen-eingang fortgefallen und begann nunwehr deren Aufraumung. Nadat landingspogingen van beide zijden van den ingang deerlijk waren mislukt, waren de mnnenzoekers blootgesteld aan vuur van landzijde, waardoor groote verliezen werden geleden. Den 17en en den I8en Maart voeren de pantserschepen de straat binnen, den laatstgenoemden datum 14 in getal. Daarbij stonden zij bloot aan het vuur van de binnenforten en aan het gevaar van drijvende mijnen. Het resultaat was dan ook, dat drie schepen verloren gingen en vele andere belangrijk werden beschadigd, zoodat den 20en Maart de aanvaller nog slechts over 18 bruikbare gevechtseenheden kon beschikken. De uit den strijd te putten lessen worden als volgt samengevat: „Bemerkenswert hier ist die aus der grossen Zahl der Panzerdeck- beschadigungen sich ergebende hohe Wirkung der Steilfeuergeschütze der Forts und verdeckten Landbatterien. die zum ersten Male gemachte Wahrnehmung, dass innerhalb des Wirkungsbereiches der 15 cm. Geschütze auch mit diesen erhebliche Wirkungen erzielt wt rden können, dann die Wirkungslosigkeit der Flachbahngeschütze auf den Schiffen gegen verdeckte Ziele sowie endlich die ausgezeichnete Einrichtung fahrbarer Küstenbatterien, deren Beweglichkeit sie für die Schiffsgeschütze fast unüberwindlich macht". Voor hen, die in het voorgaande aanleiding mochten vinden om voor aanschaffing van krombaangeschut te gaan pleiten, vestigen wij er de aandacht op, dat de omstandigheden hier voor dit geschut wel buitengewoon gunstig waren. In de eerste plaats dwong het nauwe, gevaarlijke vaarwater de vijandelijke schepen tot langzaamheid in de bewegingen en bovendien kon de plaatsbepaling, zooals Bavarius aangeeft, tot op enkele meters nauwkeurig geschieden. Het gebruik van krombaanvuur was in dit bijzondere geval aan te bevelen. Voordat wij krombaan geschut aanschaffen, moet worden nagegaan of in ons bijzondere geval daarvan voordeel is te verwachten. De opmerkingen van Bavarius komen overigens overeen met die van Wochinger. 3e. Van 20 Maart tot 1 April. Aankomst van versterkingen voor de vloot en van 32000 man landingstroepen. De Engelschen willen, waarschijnlijk uit politieke overwegingen, tot eene landing overgaan. 960

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 86