Overzicht van eeniGe Buitenlandschë Tijdschriften. [Sept. 1915, D'Amade verklaart in een te Lemnos gehouden krijgsraad, dat zijn macht daartoe te gering is. De krijgsraad gaat zonder resultaat uiteen, d'Amade scheept zijne troepen weder in en reist naar Egypte terug, aangezien verpleging en geneeskundige verzorging op de eilanden te wenschen overliet. De maand Maart ging aldus verder voor de aanvallers verloren. Nassovius geeft onder den titel „Ein Nassauisches ICO Gedenkjahr" eene geschiedenis van de vroegere Nassausche troepen, welke voor ons Nederlanders wel interessant is, omdat genoemde troepen in zoo nauwe betrekking tot ons leger hebben gestaan. „Soissons, '814, 1870/71, 1914/15" heet een opstel, waarin Frhr. v. Welck, Oberstleutnant a. D. een overzicht geeft van de rol, die Soissons, vroeger eene vesting, in de oorlogen met Duitschland speelde. De plaats was van belang, omdat zij enkele toegangswegen tot Parijs beheerscht, juist waar zij de Aisne passeeren en werd daarom wel „la clef dè Paris" genoemd. In de twee eerste oorlogen werd de vesting belegerd, doch zij wist niet lang stand te houden. (slot volgt). Eindelijk een lang stuk, getiteld: „Voraussagen und Wirklichkeiten" door n. Schiijver geeft eerst een uitgebreid overzicht van twee brochures n 1. van Boucher in 1911 en van de Civrieux in 1912, welke beide den toekomst-oor og behandelen. Het extract uit dat overzicht luidt als volgt: Beide Broschüren rechnen mit einem fran- zösischen Operationsplan, dem scharf ausgesprochene Offensivge- danken zugrunde liegen, sehen in dem französischen Oberbefehls- haber den geborenen Vertreter der Offensive. Sie nehmen bei den Operabonen die strategische Überraschung, das Geben dt s Gezetzes des Handelns, auslaufend in den taktischen Angriff unter Sicherstel- lung der Überlegenheit an Zahl, die Entscheidung durch die Um- fassung an. D^e Hauptentscheidung fallt in beiden in Lothringen. Der Aufmarsch mit den Hauptkratten erfolgt gegen Osten. Der Gedanke der Offenswe gegen Deutschland und zwar in drei Haupt- richtungen, vereint mit den Belgiern und Briten durch Belgien hin- durch gegen den Niederrhein, zwischen Strassburg und Metz hindurch und endiich durch den oberen Elass, hat bei dem franzö sischen Generalissimus ohne jeden Zweifel bestanden". Dan worden deze toekomstbeelden met de werkelijkheid verge leken. De wijze echter, waarop schrijver dat doet, geven zijn opstel het karakter van hoongejubel, hetgeen wel aan de waarde ervan schaadt. Het brengt overigens geen nieuws. Mitteilungen G. des Art. u. G. wesens No. 6. Johann Schmidt, k. u k. Oberstleutnant des Artilleriestabes, maakt in dit nummer een aanvang met eene verhandeling „Über einseitige Abweichungen des Sprengpunktes, Unstimmigkeiten und deren 961

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 87