Sept. 1915.J Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. Behebung". Het doel van deze studie wordt als volgt omschreven: „In den Lehrbüchern über aussere Ballistik sind wohl die einseitigen Abweichungen des mittleren Treffpunktes infolge verschiedener Ursachtn abgehandelt, die Einwirkung dieser Ursachen auf die Lage des Sprengpunktes dagegen nicht untersuchtBei dem gegenwartig vornehmlich geübten Einschiessen mit tempierten Geschossen bedeutet aber diese Lücke einen fühlbaren Mangel. Die folgenden Zeilen stellen einen Versuch dar, diese Lücke aus- zufüllen, Na opsomming der vele verschillende oorzaken, worden deze stuk voor stuk besproken en wordt hun invloed onder formules gebracht. (wordt vervolgd). Een tweede artikel, van Rudolf Frank, Oberingenieur in Wien, behandelt de „Drahtseil-Hangebahnen im Dienste des Heeres". In de eindconclusie zegt schrijver: „Die angeführten Daten und Ausführungsbeispiele über Seilhangebahnen stabiler und transpor- tabier Bauart der verschiedenen systeme legen das beste Zeugnis für die vorteilhafte und zweckentsprechende Anwendung dieses Transportmittels im Dienste des Heeres ab". Hiermede is tevens de inhoud van het met vele afbeeldingen en figuren verrijkte opstel gekenschetst. Onder de Patentangelegenheiten treft men eene beschrijving aan van eene nieuwe geveergranaat, die zich in inrichting daardoor van andere geweergranaten onderscheidt, dat slechts een deel van de energie van den geweerkogel voor hare voortbeweging wordt gebruikt. De bijzondere voordeelen van de inrichting worden niet vermeld evenmin als het gewicht der granaat en de te bereiken dracht. Mil. Wochenblalt. No 112/113 geeft een overzicht van eene brochure van Prof. M. Kuttner, getiteld „Deutsche Verbrechen?" Het is een antwoord aan Prof. Joseph Bédier, die een brochure liet verschijnen over „Les crimes allemands d'apres des témoignages allemands". No. 114/ i 15 bespreekt het gebruik, dat de Franschen van be dwelmende gassen maken. Hand- en geweergranaten worden met Zinntetrachlorid" gevuld, een vloeistof, die volgens Fransche verkla ring gassen voortbrengt, welke niet doodend werken, althans indien bij kleine hoeveelheden toegepast. Volgens verschillende Ame- rikaansche bladen zou zich aan boord van de Lusitania een hoeveel heid van 250000 pond dezer vloeistof hebben bevonden. Het slot volgt in No. 116/117 en bevat de beoordeeling van de Duitsche methode van werken met giftige gassen. Schrijver vergelijkt de werking van door moderne granaten ontwikkelde gassen op menschen in pantserkoepels of kazematten met die van het door de 962

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 88