Sept. 1915.] Over de Artillerie Inrichtingen en het materieel. 4. de Directiën van het materieel en 5 de Commissie van Proefneming. De Directeur van de geweermakersschool staat onder de onmiddel lijke bevelen van den Inspecteur van de Draagbare Wapenen; deze en de directeuren van de ad. 1,2, en 4 genoemde inrichtingen en directiën, alsmede de voorzitter van de Commissie van Proefneming staan onder de onmiddellijke bevelen van den Chef van het wapen der Artillerie, die dus feitelijk als hoofd van de Artillerie Inrichtingen optreedt. Zeer zeker mag worden betwijfeld of het weesci.eiijk is, dat de artillerie inrichtingen staan onder de onmiddellijke bevelen van den Chef van een van de wapens van het leger; voor zoover mij bekend, komt dit dan ook in geen ander leger voor. Het is wel mogelijk dat vroeger, toen de techniek van het krijgsmaterieel minder omvattend was, de bezwaren tegen deze organisatie niet zoo werden gevoeld; thans lijkt het echter om verschillende redenen gewenscht, de artillerie inrichtingen samen te brengen onder een eenhoofdige leiding, rechtstreeks onder het departement van oorlog, terwijl aan het hoofd moet staan een Chef of een Directie, die ge- recruieerd wordt uit het personeel van de Artillerie Inrichtingen zelf. Ook in Nederland heeft men de artillerie inrichtingen aan het Departement van Oorlog toegevoed en dus vrij gemaakt van het wapen der Artillerie. Reeds bij Kon Best. van 7 Augustus 1908 No. 44 werd de Instructie voor den Directeur van de Artillerie In richtingen als volgt vastgesteld: Rechtstreeks onder de bevelen van den Minister van Oorlog wordt het hoofdbestuur der Artillerie Inrichtingen gevoerd door het hoofd der IVe afdeeling van diens Departement, die belast is met de rege ling en de afdoening van alle zaken, die inrichting betreffende, voor zoover de beslissing dienaangaande niet bij de wet, bij Koninklijk besluit of bij ministerieele beschikking aan de Kroon, den minister van oorlog of aan eenig ander persoon of lichaam is voorbehouden. Tot die artillerie inrichtingen behoorden: het personeel behoor, nde tot de Directie der Artillerie Inrichtingen, het hoofd der munitiefabriek, het hoofd der werkplaatsen voor draagbare wapenen, het hoofd der constructie werkplaatsen, het hoofd der magazijnen aan de Hembrug, het hoofd der stapelmagazijnen. 884

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 8