Sept. 1915.] Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. Panzerkuppeln und umgestürzten Panzertürmen ansieht, so kann man nur den Ausdruck des Bedauerns fiir eine in ein Fort einge- klemmte Artillerie haben, die in eigener Ohnmacht sich derartig zusammenschiessen lassen muss". Hoewel schrijver aanneemt, dat ook in de toekomst het kanon meester zal blijven over het pantser, acht hij het verkeerd daaruit tot afschaffing van alle pantsering te besluiten. In ieder geval moeten alle vestingvuurmonden, evenals zulks bij de veld-artillerie reeds is doorgevoerd, door schilden tegen G. K. kogels en scherven en tegen geweervuur worden beschermd. Een deel van het geschut, n. 1 dat op de belangrijkste plaatsen, moet ook worden gepantserd, maar „Die Panzerdeckung und die Dickung durch das Gelande müssen Hand in Hand gehen". Geschut, dat men gedwongen is open op te stellen, moet zoover mogelijk uit elkaar worden geplaatst. De pantserdikte moet worden berekend naar voltreffers van 15 c.M., zoo mogelijk van 21 c.M. kaliber. Giovanni Marietti vervolgt zijn opstel over het waarnemen der schoten bij de veldartillerie (zie het overzicht in het I. M. T. van Augustus). Hij bespreekt thans de waarnemingspost ver van de batterij en wijst op al de moeilijkheden, maar neemt toch aan, dat er zich gevallen zullen voordoen, waarin de batterij gedwongen is ver achter de dekkende kam stelling te nemen. Vervolgens bespreekt hij het nut van hulpwaarnemers, de waarneming door den afdeelingscommdt. en die door hoogere artilleriecommdn. Het ariikel geeft dus een goed algemeen overzicht over het onderwerp en wordt daarom vooral aan niet-artilleristen ter lezing aanbevolen (I C. D. Magirus, Aktiengesellschaft beschrijft eene door haar uit gevonden „Gelenkprotzvorrichtung", d. w z. eene inrichting dienende tot het verkrijgen van eene vederende verbinding tusschen caisson voor- en achterwagen. Er moeten zeer vele voordeelen aan ver bonden zijn. Neuerungen in der Artillerie Nordamerikas. Hieronder zijn ver meldenswaard het nieuwe berggeschut, 9,65 cM, 19 3 cM en 24,1 cM houwitsers en waarnemingsladder voor de veldartillerie, eenheidspro jectielen, en Abwehrkanonen. De laatste verschieten projectielen van 2,7 KG met een V0 van 731 M. Het zijn eenheidsprojectielen, waarbij het granaatdeel 50 tot 75 yard verder dan het G K. spring- punt tot ontsteking komt. Onder Verschiedenes treffen wij een klein stukje over het aandeel der Infanterie en der Artillerie aan de verliezen. Daaruit blijkt in de eerste plaats, dat Generaal Percin weer schrijft; dat hij leefde, wisten wij reeds uit het Januari-nummer van de Monatshefte. Percin dan rekent uit, dat bij Franschen en Duitschers resp. meer dan 35% en 45% door artillerieprojectielen worden gedood of gewond. Volgens Rohne bevonden zich onder een aantal zwaargewonden 6 j% slacht offers der Artillerie. Volgens Percin zouden de in de vuurlinie aan- 966

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 92