OVERZICHT VAN EENIGE BUITENLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. [Sept. 1915. wezige artilleristen viermaal minder verliezen lijden dan de infan terie. Rohne rekent echter uit, dat die factor niet hooger is dan twee. Internationale Revue. Juli met Beiheft 172. ,T Het Fransche automobielwezen in den oorlog. Vermeldenswaard daarin is, dat het bruikbaarste type lastwagen bleek te zijn de 2,5 tot 3 ton dragende wagen. Motorlastwagens met krachtsoverbren ging op vóór- en op achteras (Vierraderantrieb) worden gebruikt voor het vervoer (Transport) van 15 c.M. kanonnen met bijbehoorende munitie. Er wordt met bij vermeld of de kanonnen met atiuit gedragen dan wel getrokken worden. Er valt echter wel uit op te maken, dat gedragen vervoer wordt bedoeld echter is men niet zeer tevreden over de beweegbaarheid, welke kan worden bereikt. In het algemeen is men tevreden over de massief-gummibanden. Voor krijgsdoeleinden bleken de auto's met zeer sterke motoren met de geschiktste te zijn. Die van 15 P. K. bleken het beste te voldoen. Voor verkenningsauto's is het noodig, dat de wagen voorzien wordt van twee achteruitversnellingen, teneinde ook met cenigc vaart achteruit te kunnen lijden. De pantserauto heeft goede diensten bewezen. Voor de personenauto's bleek eene lichte pant sering van veel nut te zijn. fahrbücher d. deuische Armee u. Marine Juli. In een 16 bladzijden lang opstel beschrijft Gen. Rhazen de operatiën, welke de verbondenen „Von Gorlice-Tarnow bis zum Dnjestr brach ten. Welk een dankbaar onderwerp voor een kundig vakman. Hoe zou hij door sobere taal en door zaakkundige uiteenzetting der feiten een ieder van het schitterende der volbrachte daden en van den be- wonderenswaardigen moed en het doorzettingsvermogen der troepen overtuigen. Niet alzoo echter vatte Gen. Rhazen zijn taak op. Hij en vele anderen met hem meenen hun zaak het beste te dienen met een stijl, welke veel overeenkomst heeft met die van Booms in zijne verhalen over Neerlands krijgsroem in Insulinde en die wellicht veel succes belooft bij een bepaald soort publiek, maar die in een vaktijdschrift pijnlijk aandoet In „Engelands Seemachtpolitik im Weltkriege" laat Oberstleut- nant Wochinger wederom zijn stem hooren tot waarschuwing van Frankrijk tegen Engelands plannen om zich blijvend in Calais en Duin kerken te vestigen. Wij zouden zoo zeggen, dat Frankrijk zoo noodig met weinig moeite het Engelsche legertje er uit zou kunnen werpen. Oberst Woelki behandelt in een artikel getiteld „Kriegsmittel und -werte" de vraag, welke de belangrijkste oorlogsmiddelen zijn, geld alleen, dan wel „Manner, Waffen, Geld und Brot" of zooals weer een ander beweerde „Soldaten und Geld". Ook bespreekt hij nog verschillende andere voor den oorlog belangrijke factoren, 967

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 93