Over de Artillerie Inrichtingen en het materieel. [Sept. 1915. In 1911 werd bepaald, dat de stapelmagazijnen geen deel meer zou den uitmaken van de Artillerie Inrichtingen, maar dat die voortaan zouden worden genoemd magazijnen der Artillerie te Delft. De vervaardiging van de artikelen en de verstrekking aan de verschil lende magazijnen en troependeelen werden dus hierbij o.i. terecht van elkaar gescheiden. De Commissie van Proefneming heeft steeds tot het wapen der Artillerie behoord. Van belang voor een vergelijking met de bestaande toestanden in Indië zijn verder de volgende in de instructie voor de directie voorkomende bepalingen: De directeur van de Artillerie Inrichtingen houdt zich zooveel mogelijk voortdurend op de hoogte van de eischen, die de heden- daagsche oorlogsvoering aan het legermaterieel stelt, van de ver beteringen, die aan het artillerie materieel enz. in het buitenland worden aangebracht, van hetgeen te dien aanzien aldaar wordt beproefd of ingevoerd, zoomede van de verbeteringen, die aan in- stallatiën van werkplaatsen en fabrieken in overeenkomstige bedrijven van de particuliere industrie worden aangebracht. Hij draagt zorg, dat zoowel bij aanschaffing als bij aanmaak van materieel zooveel mogelijk wordt partij getrokken van de parti culiere industrie. Hij doet voorstellen aan den minister van oorlog tot verbetering van het artillerie materieel, ten einde dit materieel meer te doen beantwoorden aan het doel. Hij is in verband met het vorenstaande bevoegd schiet- en andere proeven te doen nemen op kleine schaal. Hij verleent medewerking aan de betrokken inspecteurs bij door hen nuttig geoordeelde proeven hunnerzijds, tot het aanbrengen van verbeteringen aan het bestaande, of tot invoering van nieuw mate- rieel, waarbij hun wapen betrokken is. Hij is bevoegd om ter uitvoering van de werkplannen van de Artillerie Inrichtingen, aan de hoofden orders te geven tot het ont werpen, aanmaken, aanschaffen, beproeven en wijzigen van materieel en andere benoodigdheden en de daartoe vereischte bedragen be schikbaar te stellen, waarop bij vaststelling van de staatsbegrooting is gerekend, zoomede om de uit die orders voortvloeiende ontwerp overeenkomsten te beoordeelen en vast te stellen. Dat ook in Nederland de practijk heeft aangetoond, dat door 885

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 9