ÜS) ÈÜS Ouer de Artillerie 3nricbtingen en bet materieel. A. Het gebruik van het materieel en de opleiding van het personeel. In een vorig artikel werd door mij de vraag gesteld of wel ten allen tijde het materieel met de noodige zorg werd behandeld en of de vele klachten over de mindere deugdelijkheid niet voor een deel hun oorsprong vonden in het zeer onoordeelkundig gebruik, dat veelal van het materieel wordt gemaakt. Gewezen werd door mij op eenige feiten, die zich hadden voorgedaan, thans werd weder geconstateerd, dat naar huis rijdende keukenwagens, bespan nen met één paard in draf langs den weg reden, terwijl een inlandsch treinsoldaat op de kookketels en twee koelies op de houthakken hadden plaats genomen. Indien de keukenwagens het onder deze mishandeling afleggen, indien de lamoenboomen verbuigen, dan wel assen onder de over belasting te lijden hebben, dan geeft het „militaire publiek" aan den A.C.W. de schuld dat dit materieel zoo onsoliede is, maar het geeft daarbij niet alleen blijk een zeer onbevoegd beoordeelaar te zijn, maar bovendien blijkt hieruit, dat dit publiek door onvoldoen de kennis niet in staat is het materieel, dat aari zijn zorg is toe vertrouwd, naar behooren te behandelen, hetzij omdat de opleiding, dan wel omdat de voorschriften onvoldoende zijn. Maar dan blijkt hieruit tevens, dat het ten zeerste gewenscht is, dat aan de opleiding van het personeel in verband met het gebruik van het kostbare oorlogsmaterieel meerdere zorg moet worden besteed. Er is geen leger denkbaar waarin van de officieren zoo veel speciale kennis wordt geeischt als hier in Indie, maar tevens is er geen krijgsmacht, waarbij de opleiding van die officieren zoo zeer wordt verwaarloosd. Officieren van wapening, officieren van het materieel, onderconstructeurs bij den A.C.W., vuurwerkers aan de P.W., de directeur van de G.S., al deze specialiteiten worden willekeurig uit het officierscorps gerecruteerd, zonder dat ook maar 879 I. M. T. 1915. 57.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 3