Van Alles Wat. [Sept. 1915. 5. Is de wond geheel versch en heeft zich nog geen korst gevormd, verwijder dan ingedrongen vreemde lichamen (bijv. stukken van kleederen) voor zooverre zij uit de oppervlakkige gedeelten, zonder eenige bijzondere kunstbewerking en zonder eenige krachtsinspanning, met gekookte instrumenten weggenomen kun nen worden. 6. Is op de wond een korst gevormd, waarin de vreemde lichamen liggen, Iaat dan die massa onaangeroerd. 7. Verbind de wond met een droog aseptisch verband. Leg onder geen omstandigheid een vochtig verband aan en vermijd het gebruik van watten. 8. Is het eerste verband met bloed doortrokken, verwijder dat dan niet, doch leg over het eerste een tweede droog aseptisch verband 9. Zijn beenbreuken ontstaan, maak dan den getroffene voor ver voer geschikt, zooals dat bij breuken van beenderen behoort te geschieden. v. d. B. (Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde.) Uit het dagboek uan een Duitsch militair te Tsingtau. In de „North China Daily News" van 20, 21 en 22 Mei komt voor een uittreksel van het dagboek van een Duitsch militair, hetwelk een Engelsch officier een paar dagen na den val van Tsingtau in een waarnemingspost op den Bismarckberg vond. De schrijver, klaarblijkelijk een ondergeschikt militair (de Engelsche vertaling noemt hem „gunner"), is erg onder den afmattenden invloed van het wachten op ue aankomst van de tegenpartij geweest Dui delijk blijkt uit hetgeen hij neerschrijft, hoe vervelend en geestdoo- dend het is, wanneer men lang op het optreden van den aanvaller wachten of werkeloos blijven moet, terwijl anderen reeds in het gevecht gewikkeld zijn. In den aanvang verschaften de werkzaamhe den, verbonden aan het in staat van verdediging brengen, hetgeen den 31sten Juli begonnen werd, afleiding, maar dii werk was voor de kust- versterkingen, tot welker bezetting de schrijver behoorde, wegens hare inrichting spoedig geëindigd. De periode van afwachting werd nog verzwaard door een drukken wachtdienst; de schrijver verhaalt, dat hij van elke drie nachten slechts één nacht op bed sliep, hetgeen wijst op indeeling van de bezetting in wacht, reserve en rust, elk voor eene tydruimte van 24 uren. Schr. deelt mede. dat de buitenste Duitsche mijnvelden buiten be reik van het kustgeschut lagen, zoodat de Japanners ze ongestoord konden opruimen. Ook hij bericht, dat de bommen der Japansche vliegtuigen geen uitwerking hebben gehad; nietzonder belang is zij ne mededeeling, dat een bom, afkomstig van een vliegtuig op ongeveer 1C00M. hoogte, in zachtenjgrond ongeveer 50 c.M. indrong; demiddellijn 951

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 77