m wm mm mm Oüerzicht non Dederlandsche militaire Tijdschriften, De Militaire Spectator 1915 No. 6. Vermelden we uit deze aflevering in de eerste plaats het vervolg van „Operatiën van het Engelsche expeditieieger." In dit artikel het uit de Times overgenomen rapport van Generaal French worden de operatiën van het genoemde leger over de maanden December en Januari j. 1. behandeld. Zooals we vroeger reeds opmerkten, zijn deze rapporten kort en sober gesteld. Niet bepaald aangename lectuur. Toch treft het ons telkens weer in deze rapporten hoe openhartig eigen tegenslagen worden bekend gemaakt. Óp meerdere plaatsen lezen we ook thans, dat de eigen troepen aanzienlijke verliezen leden. Hoewel, zooals wordt opgemerkt, de weersgesteldheid de operatiën in hooge ma'e belemmerde, werden in de boven vermelde 2 maanden nog verschillende gevechten geleverd. Als afzonderlijk hoofdstuk uit het rapport wordt gewag gemaakt van „Een gemeenschappelijke aanval." Gedurende de eerste dagen van December, zoo lezen we, kregen de Fransche Commandanten en ik uit bepaalde aanduidingen over de geheele linie van de verbondenen den indruk, dat de vijand belangrijke krachten van het Westelijk front had teruggetrokken. Er had toen een aanval plaats van het geheele leger, zou men denken. Uit de berichten weten we al anders. De gemeenschappelijke aanval geschiedde door 2 Fransche en één Engelsch korps. Een paar punten, we ke in het bijzonder onze aandacht trokken, willen we nog even aanstippen. Zoo vinden we b.v. vermeld „Te 8 15 vm, na een hevig vuur met brisantgranaten, naderde „de vijand onder ons goedgericht artillerievuur, dat echter door „voortdurende onderbreking der telefonische verbinding tusschen „de waarnemingsposten en de batterijen in de uitvoering werd „bemoeielijkt" (zie hoofdstuk straatgevechten N). Onder de woorden van hulde, welke aan de Engelsche vliegeniers worden gewijd, vinden we aangeteekend, dat, ofschoon het weder bijna geregeld slecht was, slechts gedurende 13 dagen geen wer- keijke verkenningen konden worden gedaan. Wellicht zijn er, die dat aantal dagen vrij groot zouden willen noemen. Ten slotte nog uit het hoofdstuk „De geneeskundige dienst" de 954

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 80