Ouerzichi Don eenige Buitenlandscfie Tïjdschriïten. Militar Wochenblatt. No. 104. In een artikel getiteld „Die Kriegslage im Osten und ihre Entwicklung, besonders seit Mitte April d. Js. geeft Gen. v. Blume een overzicht van de krijgsverrichtingen tegen Rusland tot en met den val van Przemysl (2 Juni). Kort en duidelijk behandelt hij de operatiën, waardoor de Russen uit West Galicië werden verdreven. Zij werden aangevangen door een nieuw gevormd leger onder v. Mackensen, dat tot taak had in samenwerking met de neven- legers (Oostenrijksch-Hongaarsche) het Russische front tusschen den kam der Karpathen en den midden-loop van den Dunajec te door breken. De tactische uitvoering van deze eerste opdracht had als volgt plaats: Nachdem die Infanterie der verbündeten Truppen sich im Laufe mehrerer Nachte an den Feind herangeschoben und die Sturmstellingen ausgebaut hatte, wurde am 2. Mai morgens 6 Uhr ein überwaltigendes Artilleriefeuer gegen die ganze feindiiche Front eröffnet. Als es urn 10 Uhr. plötzlich schwieg, stürzte sich die In fanterie auf die feindlichen Stellungen. An einigen Stellen ergriffen die durch dus Artilleriefeuer erschütterten und durch den Ansturm überraschten Verteidiger alsbald die Flucht oder streckten die Waffen, vielfach dagegen bedürfte es des höchsten Krafteinsatzes, urn ihren erbitterten Widersiand zu brechen. Am Abend des 2. Mai jedoch war die erste Hauptstellung der Russen in einer Ausdehr.ung von 16 km durchbrochen und ein Gelandegewinn von durchschnittlich 4 km erzielt." Aan het slot van het artikel geeft v. BI. nog eenige beschouwingen over den toestand, waarin Rusland door de geleden verliezen is geraakt, waarvan de eindconclusie luidt:,,so kann es keinem Zweifel unterliegen, dasz die militarische Macht Rasslands für die mögliche Dauer des gegenwartigen Krieges als endgiiltig gebrochen zu betrachten ist." Lezenswaardig is ook het volgende opstel, „Das finanzielle Kriegswagnis Italiens" von Hauptmann a. D. Dr v. Graevenitz. Volgens de berekeningen van een Italiaansche- „Finanzpolitiker" zouden de oorlogskosten voor Italië op 5 milliard lire moeten wor den b.'groot, waarvoor een rente van 250 millioen per jaar zou moeten worden betaald en met de kosten van de Tripolis-onder- neming mee 350 millioen. Verschillende factoren, die schrijver beschouwt, zullen er toe bijdragen de inkomsten belangrijk te ver minderen. Italiaansche schrijvers bevelen aan de tekorten aan te vullen door zware belastingen te heffen in di te bevrijden provin- 957

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 83