1. de lichtgewonden, die naar de gevechtslinie terugkeeren. 2. de marschvaardige lichtgewonden, die naar verzamelplaatsen buiten het gevechtsveld of elders kunnen worden gezonden. 3. de gewonden, die na voorloopig verbonden te zijn, in staat mogen worden geacht om zelfstandig of met behulp van gewonde ka meraden, de lijn van concentratie te kunnen bereiken. 4. de zwaargewonden. 5. de gesneuvelden. Om eenigszins van een goeden gang van zaken verzekerd te zijn, moeten de gewonden van merken, ook begrijpelijk voor analpha- beten, worden voorzien. De lichtgewonden, die na verbonden te zijn naar de gevechtslinie terug kunnen, krijgen een blikje of stukje zink zonder eenig ken- teeken. De marschvaardige lichtgewonden bekomen hetzelfde blikje met een wit kruis. De zwaardere gewonden, die op de verb andplaats nader moeten worden geholpen, alvorens ze voor verder transport achterwaarts geschikt zijn, worden voorzien van een blikje met een rood kruis gemerkt. Gaatjes in het kruis geslagen bepalen de mate van marschvaar- digheid. De minder beteekenende oppervlakkige verwondingen worden voorgesteld door gaatjes aangebracht in de randen van het witte kruis. Gewonden, voorzien van een blikje met een gaatje door een van de horizontale armen van het roode kruis, kunnen loopend de verbandplaats c. q. de tusschen deze en het gevechtsveld gelegen plaatsen, waar medische hulp kan worden verleend, bereiken. Verwondingen, die de getroffenen buiten staat stellen zich noemens waardig te verplaatsen, worden aangeduid door gaatjes in de verticale balk en in het midden van het kruis. Ze stellen verwondingen van hoofd, romp en onderste ledematen voor. Zoowel de gefingeerde gewonden zelf, als de ziekenverplegers en ziekendragers moeten van deze merkteekenen op de hoogte worden gebracht. De eersten, opdat zij niet, zooals wel bij oefeningen wordt waar genomen, bij een zeer lichte verwonding bijv. van een pink, zich 977 OEFENINGEN EN GENEESKUNDIGE MANOEUVRES. [Oct. 1915.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 11