Oct. 1915.] Wenken bij het houden van Geneeskundige plat neer laten vallen en de komst van den ziekenverpleger afwachten, om na door dezen te zijn verbonden welgemoed hun plaats in de gelederen te hernemen, of met spoed zich naar de verbandplaats te begeven. lederen soldaat moet de gulden regel „Help U zelf" worden ingeprent. Daarom moeten alle gewonden niet voorzien van het blikje met het roode kruis, na zich zelf te hebben verbonden of door kameraden te zijn geholpen, wegtrekken van het gevechtsveld, dan wel kruipend pogingen daartoe aanwenden. De ziekenverplegers en ziekendragers weten dan, aan de kleur der kruizen, dat ze met gewonden te doen hebben die hunne hulp al of niet kunnen ontberen. De gewonden, voorzien van het blikje met het roode kruis, moeten, zoodra zij ambulance personeel in de nabijheid waarnemen, de aandacht op zich trachten te vestigen 't zij door roepen, 't zij door het zwaaien van een zakdoek, tak, of iets anders; het schreeuwen om hulp in het wildeweg moet bij de oefeningen worden verboden. De gewonden, voorzien van het blikje met gaatjes door de hori zontale armen van het kruis, wachten het dragerspersoneel zittend af; zoodra deze voorbij zijn, bij latere oefeningen, zoodra zij door de ziekenverplegers zijn verbonden, gaan ze naar de lijn van concen tratie. Alleen de gewonden, welke blikjes hebben gekregen met gaatjes door de verticale armen of in het midden van het kruis, moeten languit op den grond blijven liggen. Zij zullen moeten worden opgespoord. Op deze wijze leeren de dragers een zekere selectie betrachten en houden zich niet onnoodig op bij gewonden, die hunne hulp het allerminst noodig hebben, waardoor vaak bij oefeningen zooveel kostbaren tijd verloren gaat. De gesneuvelden bekomen een blikje met een blauw kruis. Ook dit is niet van belang ontbloot. De ziekendragers mogen toch nimmer nalaten zich te overtuigen of zij met een schijnbaar doode, een in zwijm gevallen gewonde hebben te doen. Bovendien wordt op deze wijze de troep de gelegenheid geboden zich te oefenen in het afzoeken van het gevechtsveld, c.q. de dooden te begraven. 978

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 12