In den aanvang zal het niet zijn te ontgaan, dat bij al deze beschreven oefeningen de leiders, bijgestaan door ziekenverplegers, de ziekendragers wegwijs maken. Verbinden waar de ziekendragers bij zijn gebeurt evenwel niet, dit moet reeds door helpers te voren zijn geschied. Het aantal voor deze oefeningen benoodigde gewonden zal 70 man moeten bedragen. Eenmaal zoover gevorderd, dat ook met al deze gewonden het gedekt transport tot de concentratielijn geen moeilijkheden meer oplevert, kan men er aan gaan denken met verbandgroepen hetzelfde te gaan beoefenen. (6). Voor de ziekendragers levert dit slechts in zoover verschil op, dat ze nu met hun vieren, de ziekenverpleger, die met hun de verbandgroep vormt, steeds trachten bij te blijven. Na afgeloopen transport zoeken ze hem weer op; met andere woorden de taak van den ziekendrager is nu aan een bepaalde terreinstrook ge bonden. De ziekenverpleger heeft tot taak de gewonden, in bijzijn van de dragers en later onderwijl de dragers de gewonden wegvoeren, voor een kort transport voorloopig vervoerbaar te maken. (7) Hebben de laatstbedoelde oefeningen een vlot verloop, dan wordt het tijd over te gaan tot het oefenen van de geneeskundige sectie in haar geheel. Door toepassing van het geleerde kunnen we een zekere con centratie der gewonden bereiken op plaatsen, waar het de officieren van gezondheid niet zoo buitengewoon moeilijk zal vallen de ge wonden, die dat noodig hebben, zoodanig te verbinden, dat transport naar de verbandplaats nagenoeg geen bezwaar meer oplevert. De vraag doet zich nu voor, welke richting we zullen inslaan. Stelt men zich op het standpunt, dat de hulpverbandplaats door de Geneeskundige sectiën zal worden opgericht, dan moet met de oefening der dragers nog één stap verder worden gegaan. Schakelt men de hulpverbandplaatsen uit, dan zijn de zieken dragers voldoende opgeleid om in aansluiting aan militaire oefe ningen op kleine schaal verder te worden afgeexerceerd. Waar deze verdere africhting weinig anders is, dan het beoefende 979 OEFENINGEN EN GENEESKUNDIGE MANOEUVRES. [Oct. 1915.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 13