Oct. 1915.] Wenken bij het houden van Geneeskundige systeem in toepassing te brengen, behoeft hierop niet nader te worden ingegaan. Het eenige verschil met vroeger is, dat de gewonden niet meer worden uitgelegd, maar gedurende de ontwikkeling van het gevecht geleidelijk komen te vallen. Rest dus alleen nog maar hen wat te oefenen in de taak die hun als ziekendrager der verbandsectie wacht, en gaan we thans de werkwijze van deze categorie wat nader in beschouwing nemen. Aangezien deze oefeningen niets anders beoogen dan de ingeleide concentratie te voltooien, m.a.w. deze voort te zetten tot de plaatsen waar het vervoer per as, liefst per auto, een aanvang kan nemen, zouden de dragers, ingedeeld bij de verbandsectiën, er hoofd zakelijk op getraind moeten worden het gevechtsveld nader te ont ruimen. Ten einde evenwel de ziekendragers met de raderbaren de Mooij ook aan de oefening te doen deelnemen, zal deze iets verder dan tot de concentratieposten op een voor auto's berijdbaren wegmoeten worden uitgebreid en zal den opvoer naar de verbandplaats, hoewel m. i. z. niet tot dit gedeelte van de opleiding behoorende, toch hieraan worden toegevoegd. (8) Ik stel me voor, dat geen hulpverbandplaatsen worden opge richt, maar dat de gewonden, nadat zij zijn verzameld c.q. zich hebben verzameld op een lijn van concentratie en door de officieren van ge zondheid nader zijn geholpen, naar de verbandplaats moeten worden gebracht. Het is hier, dat de officieren van gezondheid aan het werk zijn geweest, dat de verbanden door hen zijn nagezien en de gewonden nader zijn geholpen. Desverlangd zouden bij volgende oefeningen de gewondenkaarten „de witte" en „de witte met roode streep" aan de gewondenblikjes kunnen worden toegevoegd. Waar voor de opleidings-oefeningen wel nimmer auto's ter beschik king zullen kunnen worden gesteld, dient het grootste gedeelte van den weg, waarop het vervoer per auto een aanvang kan nemen, te worden uitgeschakeld. De verbandplaats moet nu zoo dichtbij 980 B. Terreinoejeningen Dan de ziekendragers behoorende tot de Derbandseciiën.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 14