worden gedacht, dat zij niet verder dan één kilometer van de lijn van meesten weerstand is gelegen. Een weg. berijdbaar voor raderbaren de Mooy, dient het oefenings terrein in de lengte te doorsnijden. De oefening zelf moet zijdelings van den weg worden ge houden. Wederom dient zij aanvankelijk geheel op zich zelf staand, uit sluitend door personeel, dat de leerschool bij de Geneeskundige sectiën grondig heeft doorloopen, te worden uitgevoerd. Als vroeger, worden alleen zwaargewonden „uitgelegd"; thans evenwel in groepjes van 4—8 man zooveel mogelijk op plaatsen, gedekt tegen het denkbeeldig vijandelijk infanterievuur. Al naar den aard van het terrein, zullen de gewonden op één of twee betrekkelijk smalle strooken zig zags gewijze achter de denk beeldige tirailleurlinie moeten worden geplaatst. Zij worden alleen van de blikjes met gaatjes door de verticale armen van het roode kruis voorzien. Grondige verkenning van het terrein moet aan de oefening vooraf gaanliefst een dag te voren moeten de min of meer veilige plekjes worden opgezocht en gemarkeerd, opdat de verdeeling van de gewonden op den dag van de oefeningen snel en met weinig tijd verlies zal kunnen geschieden. Voorloopig kan worden volstaan met een 60 tal gewonden, bij latere oefeningen tot het dubbele van dit getal op te voeren. Voor de oefening behoeft slechts over de helft der 'voor de eind- concentratie noodig geachte ziekendragers der verbandsectie beschikt te worden, in casu zijn voor het beoogde doel 20 ziekendragers met 10 draagbaren onder een Sergeant ziekenopzichter voldoende. Voor den opvoer naar de verbandplaats van de door evengenoemde dragers op den weg aangebrachte gewonden worden 10 ziekendra gers met 10 Raderbaren de Mooy aangewezen, terwijl voor hulp bij het inladen in de raderbaren nog vier ziekendragers op den weg worden gestationneerd. De ziekendragers met de draagbaren gaan onder bevel van den Sergeant het terrein in en trachten de groepen van gewonden te ontdekken. Uiteraard richt zich hun zoeken hoofdzakelijk naar de plaatsen, die eenige dekking bieden. 981 OEFENINGEN EN GENEESKUNDIGE MANOEUVRES. [Oct. 1915.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 15