Oct, 1915.] Wenken bij het houden van Geneeskundige De terreinstrook, waarop zich de gewonden bevinden, wordt vooraf aan den Sergeant op de kaart duidelijk gemaakt. Deze plaatst zich in het midden daarvan en stelt 10 dragers, voorzien van 5 draagbaren, paarsgewijze op afstanden van 5—10 M. naar gelang van de overzichtelijkheid van het terrein links en rechts van zich op, waardoor een breedte van 50—100 M. wordt afgezet. Is het terrein twee maal zoo breed, dan wordt eerst de binnen- strook 50—100 M. vooruit afgezocht; vervolgens de buitenstrook. De ziekendragers met de raderbaren worden naar een geschikt punt langs den weg vooruit gezonden en wachten daar de gewon den op. De bedoeling zit hierbij voor, om de aangebrachte gewonden over te nemen en deze achterwaarts naar de verbandplaats te vervoeren. Geleidelijk voorwaartsgaande wordt het terrein door den Sergeant en de dragers afgezocht. Voor een gemakkelijk overzicht geschiedt de voorwaartsche beweging in den vorm van een stompenhoek met de geopende zijde naar den kant van den vijand gericht. De Sergeant blijft daardoor in het midden eenigszins achterwaarts toezicht houden. Wordt een clubje gewonden aangetroffen, dan worden deze door zooveel dragers als noodig naar den weg gebracht. Aangenomen dat er 7 paar dragers toe noodig zijn, dan wordt intusschen door den Sergeant en de overige dragers naar andere gewonden-verzamelplaatsen uitgezien, waartoe de dragers niet paars gewijze, maar met eenen een kleine terreinstrook vooruit afzoeken. Vinden ze nieuwe clubjes gewonden, dan wordt daarvan aan den Sergeant kennis gegeven en kan het transport wederom beginnen. Alle dragers krijgen den uitdrukkelijken last naar de plaats terug te keeren waar zij de eerste gewonden hebben gevonden, tenzij in bekend terrein een plek iets meer vooruit kan worden aangewezen. Het veiligste is evenwel de eerst aangegeven wijze. Indien een volgende verzamelplaats wat ver van de vorige is gelegen, moet de Sergeant zooveel dragers achterlaten als noodig voor het gezichtsverband. Worden al dadelijk alle dragers in beslag genomen, dan wacht de Sergeant rustig den terugkeer der ziekendragers af. Van het aantal gewonden, door zijn brigade naar den weg ge- 982

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 16