voerd, wordt door den Sergeant nauwkeurig aanteekening gehouden, zoo mogelijk met vermelding waar zij ongeveer werden aangetroffen. Voor het eerst dus administratief werk. De gewonden van hun kant moeten, zoo zij de ziekendragers in hun nabijheid bemerken, al het mogelijke doen om de aandacht te trekken. Alle middelen zijn hier geoorloofd. Alle gewonden, die niet worden gevonden, blijven op de plaats tot zij na afloop van de oefening worden opgehaald of door een horensignaal uit het terrein naar den weg worden geroepen. Geleidelijk wordt het gevechtsveld afgespeurd. Is dit geheel af gewerkt, dan begeven zich de ziekendragers op beve! van den Ser geant naar den weg en wordt door den officier van gezondheid leider van de oefening het aantal van het gevechtsterrein wegge brachte gewonden gecontroleerd. (Tweede administratieve maat regel). Zijn niet alle gewonden gevonden, dan worden zij terug geroepen hetzij door boodschappers, of zooals gezegd door een horensignaal. De eigenlijke oefening is hiermede afgeloopen, maar zooals gezegd werd van de gelegenheid gebruik gemaakt om de ziekendragers met de raderbaren de Mooy in de gelegenheid te stellen zich de vaardigheid in het inladen, en het vervoer per raderbaar alsmede het uitladen van gewonden eigen te maken. Ondertusschen hun makkers het terrein leeg haalden, zijn zij ijverig in de weer geweest de gewonden naar de verbandplaats te vervoeren. Vermoedelijk zijn ze nog niet geheel en al daarmede klaar ge komen en zal voor het welslagen van de geheele oefening bijstand moeten worden geboden. Van uit het eindpunt beginnen daarom de ziekendragers met de draagbaren nu de concentratieposten in tegengestelde richting op te ruimen. Eerst wanneer alle gewonden op de verbandplaats -zijn aange bracht, mag de oefening als geëindigd worden beschouwd. Op de verbandplaats noteert een officier van gezondheid het tijdstip waarop de eerste gewonde wordt aangebracht. Vervolgens worden alle door hem in een register ingeschreven. (Derde administratieve maatregel). Uit de plaatsing van de gaatjes in de blikjes leidt hij den aard der verwonding af. 983 OEFENINGEN EN GENEESKUNDIGE MANOEUVRES. [Oct. 1915.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 17