Oct. 1915.J Wenken bij het houden van Geneeskundige Nauwlettend ziet hij' toe dat het uitladen der gewonden en het neerleggen op regelmatige rijen met bekwamen spoed en ordelijk geschiedt. Minstens twee, zoo mogelijk vier ziekendragers worden hiertoe aan hem toegevoegd. Ook van het tijdstip, dat de laatste gewonde is binnengebracht, wordt aanteekening gehouden. De overige gewonden zijn intusschen in regelmatige rijen in vak ken op de sorteeringsafdeeling neergelegd en mogen zich vóór het einde der oefening niet zonder toestemming van hun plaats ver wijderen. Het zijn immers allen zwaargewonden, die naar afdeeling C, D of E van de verbandplaats moeten. De vakken worden aangegeven door borden met cijfers. Hebben eenige oefeningen op deze wijze tot gunstige uitkomsten geleid, dan moet alles in aansluiting aan het werk der geneeskundige sectiën eenige malen worden herhaald om ten slotte te geraken tot oe feningen in troepenverband, „voorbereiding tot de eigenlijke ge neeskundige manoeuvres". Zoo eenvoudig als de zaak hier is voorgesteld, is ze echter niet. In de eerste plaats dient den lust er in te worden gebracht. Daartoe is noodig, dat de leidende officieren van gezondheid en het uitvoerendpersoneel den dag van de oefening niet verder voor andere diensten mogen worden gecommandeerd, noch dat zij den nacht voorafgaande aan de oefening op wacht zijn geweest. Mens sana in corpore sano. (Een gezonde ziel in een gezond lichaam). Zonder deze geen toewijding. Zonder toewijding geen resultaten. Hiermede meen ik het hoofdstuk „oefeningen der ziekendragers in het terein" te kunnen afsluiten. Op volledigheid mag het geen aanspraak maken. Met voordacht bleef het werk der officieren van gezondheid geheel, dat der zieken verplegers ten deele buiten beschouwing. Het doel was evenwel alleen eenigszins het licht te laten vallen op het oefenen der ziekendragers in het terrein, om zoo mogelijk tot eene uniforme opleiding te geraken. Gaarne geef ik mijn opvattingen voor betere. 984

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 18