II. De oprichting non de Derbandplaats. In het laatst gedeelte van hoofdstuk I werd gesproken over ge neeskundige manoeuvres. Zoover zijn we evenwel nog lang niet. Voor en al eer daaraan kan worden gedacht, dient de taak van den geneeskundigen dienst op de verbandplaats (vroegere hoofdver- bandplaats), zoo mogelijk tot in bijzonderheden uitgewerkt, volle dig te worden beheerscht. Van een eigenlijke oefening kan evenwel moeilijk sprake zijn, waar toch in hoofdzaak slechts den algemeenen gang van zaken in toepassing kan worden gebracht. Tot goed begrip dient aan de beschrijving der verdere oefeningen de bespreking van de inrichting der verbandplaats vooraf te gaan. Zooals bekend mag worden verondersteld, wordt de (hoofd) ver bandplaats in 5 afdeelingen A, B, C, D en E gesplitst. De algemeene regeling, de verantwoordelijkheid voor een vlotten gang van zaken dient m. i. te berusten bij afdeeling A en het is daarom, dat die afdeeling het uitvoerigst in beschouwing zal worden genomen. „Lafenis en sorteering". O zoo eenvoudig! Er is evenwel meer aan vast dan men zoo oppervlakkig zou denken. Ik stel mij voor de gewonden, behoudens dan degenen, welke geen verdere behandeling meer noodig hebben en dus onmiddellijk naar afdeeling B kunnen worden doorgezonden, op Afdeeling A te interneeren, vanwaar zij alleen naar behoefte, naar de respectie velijke afdeelingen zullen mogen worden overgebracht—omdat op hooping op de verband- of operatieafdeeling men stelle zich iets noodlottigers voor met alle macht moet worden tegengegaan. Daarom moet afdeeling A ruimte bieden tot voorloopig onderdak voor een vrij groot aantal gewonden. Door een onderverdeeling in drieën A 1, A 2 en A 3, wordt de schifting der gewonden zeer in de hand gewerkt. De gewonden, die rechtstreeks naar afdeeling B kunnen worden doorgezonden, maken alleen even inspectie in de ontvangst en sorteer onderafdeeling A 1. 985 OEFENINGEN EN GENEESKUNDIGE MANOEUVRES. [Oct. 1915.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 19